Shoqata e Gazetarëve të RMV-së – gazetarët do të votojnë për kryetarin e ri

Mbledhja e Kuvendit të Rregullt Zgjedhor do të mbahet të shtunën më 3 dhjetor në hotelin “Aleksandar Palace” në Shkup, informojnë nga SHGM. Regjistrimi i pjesëmarrësve do të fillojë nga ora 10:00 dhe është paraparë të zgjasë deri në orën 11:00. Është parashikuar fjalim përshëndetës i kryetarit aktual Mlladen Çadikovski. Do të prezantohen edhe raportet […]

Bastisje në Tetovë, arrestohen gjashtë shpërndarës droge

Në Tetovë dje në ora 11:20, zyrtarët policorë nga SPB Tetovë i kanë privuar T.J.(48), F.J.(20), D.B.(41), J.F.(35), N.A.(36) dhe një 17 vjeçar, të gjithë nga Tetova. Gjatë kontrollit në shtëpinë e T.J., ku ajo jeton me vajzën e saj F.J. dhe djalin 17-vjeçar, ku janë hasur edhe personat e tjerë, të kryer me vendim […]

Lavrov: Të shmanget “përplasja mes fuqive bërthamore”

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se është jetike të shmanget çdo konfrontim ushtarak midis fuqive bërthamore, edhe nëse ai përfshin vetëm armë konvencionale, njoftoi agjencia e lajmeve TASS. Lavrov tha gjithashtu se Perëndimi po e shtynte Ukrainën të vazhdojë të luftojë kundër Rusisë, përcjell Bota sot. “Është e nevojshme të shmanget çdo përplasje […]

Provimi i Jurisprudencës, pa plotësimin e kushteve

Ministri i Drejtësisë, Nikolla Tupançevski tha se në vitin 2015 ndonjëri nga zyrtarët ka përdorur të drejtën e diskrecionit për të lejuar që shumë studentë, në mesin e të cilëve edhe djali i kryeparlamentarit Talat Xhaferi, të kalojnë provimin e jurisprudencës pa plotësuar kushtet e nevojshme për këtë. Ai megjithatë nuk përmendi emra dhe nuk […]

Transportuesit privat, Arsovska: Nuk bisedojmë me persona që fyejnë dhe shantazhojnë

Qeveria distancohet nga problemet mes Qytetit të Shkupit dhe transportuesve privatë. Nga ekzekutivi thonë se kompetencat për transportin publik bien të gjitha mbi Qytetin e Shkupit. Me këtë qëndrim ekzekutivi lë të kuptohet se kjo nuk do të jetë një nga situata e ngjashme me ato në të kaluarën, kur nga ” Ilindenska” ndanin qindra […]

Kovaçevski: Gazifikimi po bëhet realitet, kanë përfunduar punët ndërtimore të gazsjellësit Negotinë-Kavadar-Manastir

Kryeministri Dimitar Kovaçevski së bashku me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski dhe drejtorin e Resurseve Energjetike Nacionale, Bajram Rexhepi, morën pjesë në një manifestim me rastin e përfundimit të punëve ndërtimore për ndërtimin e gazsjellësit në aksin rrugor Negotinë-Seksioni Kavadar-Manastir me gjatësi prej 92 km. Në deklaratën e tij për shtyp, Kryeministri Kovaçevski […]

Arrestohet 27 vjeçari nga Zherovjani, policia i gjeti mariuhanë

“Dje (29-nëntor) në ora 21:30 në rrugën nga Kamnjani për në Jellovjan të Tetovës, zyrtarët policorë nga SPB Tetovë – Njësia e Policisë Kamnjan kanë privuar nga liria personin B.E. (27) nga fshati Zherovjan i Tetovës, pasi që pas një kontrolli të kryer është gjetur marihuanë. Pas dokumentimit të plotë të çështjes, ndaj personit do […]

Presidenti Erdogan e sheh kryeministren italiane Meloni si një aleate

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kryeministrja italiane e sapo zgjedhur e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni, duket se po gjejnë një gjuhë të përbashkët për çështjet që lidhen me Afrikën dhe imigracionin. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës në Stamboll, Dorian Jones, marrëdhënia me kryeministren Meloni është e fundit në listën e partneriteteve […]SportMë Shumë

U takua me drejtuesit e Milanit, Leao tregon çka ndodhi!

30/11/2022 0

“Takim pozitiv me Milan, flasim prapë pas Botërorit” Rafael Leao ishte i relaksuar kur ka folur për rinovimin e mundshëm të kontratës së tij me Milan, duke konfirmuar që bisedimet e reja do të mbahen pas Botërorit të Katarit. Sulmuesit 23 vjeçar portugez i kanë mbetur 18 muaj në kontratën ... Read More