Category: Bota

Presidenti Erdogan takohet me delegacionin e MATUSITEB

22/02/2021

Presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka pranuar në një takim delegacionin e udhëhequr nga kryetari i Lidhjes Turke të Organizatave Qytetare në ... Read More

SHBA – Kaos nga stuhia e borës, anulohen fluturimet, mbyllen shkollat

27/01/2021

Më shumë se 200 fluturime u anuluan për shkak të stuhisë që goditi pjesën qendrore të Shteteve të Bashkuara dhe që solli deri në 40 ... Read More

Mbi 18 mijë viktima nga Covid në 24 orë, OBSH: Varianti anglez në 70 vende

27/01/2021

Mbi 18 mijë të vdekur janë regjistruar në 24 orët e fundit në të gjithë botën nga koronavirusi. Shiofra më e lartë e regjistruar në ... Read More

Turqi, udhëheqësi i kultit dënohet me mbi 1.000 vite burg

11/01/2021

Një gjykatë turke sot dënoi Adnan Oktarin, udhëheqësin e një kulti, me mbi 1.000 vjet burg për dhjetë krime të ndara, raporton Anadolu Agency (AA). ... Read More

BBC: Po zgjedhin kush do të vdesë, koronavirusi fut në kolaps spitalet në Angli

07/01/2021

Situata është kaotike për shkak të koronavirusit në spitalet britanike. BBC i ka kushtuar një speciale zhvillimeve dramatike me koronavirusin në vend duke u fokusuar ... Read More

Dy prej katër pacientë të lënduar nga shpërthimi në Ferizaj mbërrijnë në Stamboll

07/01/2021

Dy prej katër pacientëve që pësuan djegie në qytetin e Ferizajt kanë mbërritur në Stamboll të Turqisë për trajtim të mëtejshëm, raporton Anadolu Agency (AA). ... Read More

Vdes gruaja e cila u qëllua brenda Kongresit

07/01/2021

Sipas CNN, gruaja e qëlluar brenda ndërtesës së Kongresit të SHBA-së gjatë protestave pro-Trump ka vdekur. Zëdhënësi i Departamentit të Policisë Metropolitane ka konfirmuar se ... Read More

Ligjvënësit demokrat i bëjnë thirrje nënpresidentit Pence që të shkarkojë Trump-in

07/01/2021

Kongresisti demokrat Ted Lieu nga Kalifornia i kërkoi nënpresidentit Mike Pence të thirret në Amendamentin e 25-të të Kushtetutës së SHBA-së për të shkarkuar presidentin ... Read More

“Kongresi është i sigurt “! Senatori: Certifikimin e Joe Biden do ta bëjmë sonte

07/01/2021

Zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se ndërtesa e Kapitolit tani është e sigurt. Një zyrtar amerikan u shpreh se Kongresi është i sigurt pas trazirave, protestuesit ... Read More

Virxhinia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, Guvernatori NY: Dështoi grushti i shtetit

07/01/2021

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo i referohet sulmit në Kapitol si “përpjekje e dështuar e një grusht shteti”. “Guri i themelit të demokracisë sonë ... Read More

Trazirat në SHBA, Johnson: E turpshme, pushteti të transferohet paqësisht

06/01/2021

Kryeministri i Britanisë së Bashkuar, Boris Johnson ka reaguar pas trazirave që po ndodhin në SHBA. Ai i ka përshkruar skenat në Uashington, ku protestuesit ... Read More

Foto/Garda Kombëtare dërgohet në Kongresin e SHBA/ Protestues me spraj djegës, ‘pushtues’ të plagosur

06/01/2021

Garda Kombëtare e SHBA dhe agjenci të tjera të rendit po dislokohen drejt selisë së Kongresit amerikan pas kryengritjes pro-Trump në Uashington, e cila arriti ... Read More