Category: Maqedoni

Zaev: Pres nisjen e negociatave me BE-në, identiteti dhe gjuha maqedonase nuk janë temë diskutimi

19/05/2021

Kryeministri Zoran Zaev në konferencë për shtyp në Bruksel tha se Qeveria e Maqedonisë së Veriut përmbushi kireteret për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në ... Read More

Drpljanin: Të gjitha ndërtesat e paligjshme mund të shemben, me përjashtim të atyre të grupeve të rrezikuara

18/05/2021

Shteti mund t’i legalizojë ndërtesat e paligjshme vetëm për rastet e rrezikuara të shoqërisë që nuk kanë mundësi dhe mjete për ta kryer legalizimin në ... Read More

LAJMI I FUNDIT| Izet Mexhiti kritiko BDI-në e takohu me Ali Ahmetin! (FOTO)

18/05/2021

Ditë më parë, burime të konfirmuara brenda BDI-së (duke na siguruar edhe fotografi) thonë se në një lokal në qytetin e Dibrës, janë zënë “mat” ... Read More

Qeveria vendos për një kontroll urgjent mbi importin i derivateve të naftës

18/05/2021

Pas skandalit të publikuar sot për importin e vajit të rrezikshëm që është deklaruar si mazut, Qeveria në seancën e sotme e vlerësoi këtë informacion ... Read More

Qeveria e Maqedonisë merr vendim: Ora policore mbetet deri më 1 qershor

18/05/2021

Qeveria në mbledhjen e sotme mori vendim që të vazhdohen masat restriktive, të propozuara nga Komisioni për Sëmundje Infektive. Sipas këtij vendimi parashihet që ora ... Read More

Zjarr në një lokal në Çarshi të Shkupit, zjarrfikësit nuk arrijnë të depërtojnë te vendi

18/05/2021

Shpërthen zjarri në një lokal në Çarshi të Shkupit. Zjarri sipas dëshmitarëve okular ka shpërthyer për shkak të problemit me energjinë elektrike. I menjëhershëm ka ... Read More

Dasma mund të lejohen nga 1 qershori, mëson Alsat

18/05/2021

Sipas informacioneve të Alsatit, protokollet për organizimin e ceremonive martesore u diskutuan në seancën e sotme të qeverisë. Sipas informacionit nga Qeveria, nëse ruhet trendi ... Read More

Me dijeninë e politikanëve “helmohen” qytetarët, vaj i rrezikshëm është importuar si mazut

18/05/2021

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, nuk ka qenë i njoftuar se te ne është importuar vaj i rrezikshëm që është deklaruar si mazut. Bekteshi përgjegjësinë ... Read More

Pendarovski: Do më duhet ta nënshkruaj Ligjin për legalizim nëse votohet përsëri nga deputetët

18/05/2021

Presidenti Stevo Pendarovski do të duhet të nënshkruajë Ligjin për Legalizimin e Ndërtesave të Paligjshme nëse deputetët miratojnë të njëjtin ligj për herë të dytë ... Read More

Brenda burgut të Shkupit: Maltretime psikike, fizike dhe korrupsion

18/05/2021

Një i dënuar në burgun e Idrizovës, që ndodhet 13 kilometra nga Shkupi, rrëfen për Radion Evropa e Lirë për gjendjen e rëndë, që sipas ... Read More

Me dijeninë e politikanëve “helmohen” qytetarët?

18/05/2021

Ndotjen e lartë në vend e kanë shkaktuar tonelata karburant i rrezikshëm që në mënyrë të rrejshme është treguar si naftë. Atë e kanë përdorur ... Read More

Kosova ndalon importin e miellit nga Maqedonia e Veriut

18/05/2021

Mullisët në Maqedoninë e Veriut ankohen se autoritetet kosovare kanë ndaluar eksportin e miellit nga Maqedonia në Kosovë. Sipas tyre, kthimi mbrapsht i kamionëve për ... Read More