Category: Opinione

Çfarë i kontribuon përfaqësimit të dobët të grave në jetën politike përkatësisht kthimit të kësaj gjendje në kahe pozitive?

14/10/2021

Shkruan: Sefer Tahiri Dy lajme kohëve të fundit në kontekst të përfaqësimit më të madh të grave në sferën politike kanë tërhequr vëmendjen e mediave ... Read More

Të mos përkundim gjenerata të reja në një djep të thyer!

13/10/2021

Nga Sumea Ramadani “Nëse sëmundja do të përcaktohet, ajo duhet të dehumanizohet … Në fund të fundit, gjëja më pak e rëndësishme në sëmundje është ... Read More

Pse në Çair nuk vendoset asnjë ambasadë e huaj?

11/10/2021

Shkruan: Emad Mehmeti Ka shumë shkaqe, por po i numëroj tre shkaqe qe sipas meje janë kryesore. Shkaku i parë është kaosi urbanistik dhe infrastrukturor ... Read More

HALO, qeveri e keni braktisur ekonominë, pas kampanjës lokale

11/10/2021

Përkeqsimin  e situatës ekonomike, e cila rezulton me rënimin e standardit jetësor të qytetarëve,në mënyrë rapide.E cila dukshëm e rezikon mirqenjen sociale në vend. Nuk ... Read More

Ndal mashtrimit të dyfishtë antarsimi i shteteve të Ballkanit Perendimor në BE

09/10/2021

Ejup Berisha  Ne qytetarët e rëndomtë të Ballkanit Perendimor jetojmë në shtete përralla apo më realisht thënë edhe në shtete fantazma. Ne ketu politikanët i ... Read More

Kim Mehmeti: Kur të shanë BDI-ja, je në udhën e Kombit dhe të Zotit!

08/10/2021

Nga <a class="oajrlxb2 g5ia77u1 qu0x051f esr5mh6w e9989ue4 r7d6kgcz rq0escxv nhd2j8a9 nc684nl6 p7hjln8o kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x jb3vyjys rz4wbd8a qt6c0cv9 a8nywdso i1ao9s8h esuyzwwr f1sip0of lzcic4wl q66pz984 ... Read More

Marrëveshja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, duhet rishikuar dhe ndryshuar

05/10/2021

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe që nga viti 2013 vazhdon të jetë temë debati në Kosovë, Serbi dhe në mesin e pranisë ndërkombëtare e ... Read More

Çka i kanë bë shqiptarët BDI-së që po u shet çallëm me armë?

03/10/2021

Arben Telai Çka është kjo sjellje? A nuk ju votuan shqiptarët 20 vite rresht? A nuk ua dhanë djemtë më të mirë në vitin 2001, ... Read More

Hajredini: Zjarri që shpërtheu në spitalin në Rumani do të trajtohet si vrasje e shumfishtë, pse edhe Tetova të mos trajtohet njëjtë?

02/10/2021

Nga: Xhevdet Hajredini Zjarri që sot në mëngjes shpërtheu në repartin e Klinikës për sëmundje infektive në qytetin rumun Konstanca, do të hetohet nga organet ... Read More

Zgjedhjet lokale 2021, partitë politike dhe slloganet parazgjedhore

01/10/2021

Ejup Berisha  Katër ditë pas fillimit të fushatës parazgjedhore për zgjedhjet e rregullta lokale që priten të mbahen më 17 tetor të këtij viti këtu ... Read More

Vetëm politikanët shqiptarë apelojnë për tu votuar kandidatët sllavë, e kundërta kurrë s’ndodh

29/09/2021

Fejzi HAJDARI Vetëm politikanët shqiptarë, si Lutë Haziri dhe Edi Rama, ju apelojnë shqiptarëve në shtetet fqinje, të votojnë kandidatë sllavë. Historikisht dihet se kurrë ... Read More

Shqiptar të RMV-së nëse nuk dini se për kë të votoni shkoni në Kosovë dhe mësoni se si votojnë atje

29/09/2021

Ejup Berisha Qytetarë të nderuar të RMV-së nëse nuk dini se për kë të votoni në zgjedhjet e radhës lokale ateher dëgjoni dhe mësoni gjatë ... Read More