Category: Shëndetësi

Lajm i mirë/ Personat që kanë kaluar Covid me simptoma të lehta, mund të kenë imunitet të përhershëm

27/05/2021

Një studim i kryer nga Universiteti i Uashingtonit në St Louis ka dalë në përfundimin se personat që e kanë kaluar koronavirusin me simptoma të ... Read More

Të gjithë e keni parë këtë lule, por asnjëri nuk e dini se ajo bën mrekulli

15/05/2021

Luleradhiqja ose e njohur ndryshe me emrin shkencor Taraxacum officinale është një lule e egër që gjendet fushave. Vetitë e saj janë të shumta edhe ... Read More

Këto janë barnat e reja që mund të ndalojnë COVID-19 në fazat e hershme të virusit

22/04/2021

Një grup i ri i barnave është shpallur si një mënyrë për të parandaluar virusin COVID-19 dhe për të përmirësuar nivelet e mbijetesës në spital. ... Read More

Këto ushqime nuk duhet t’i hani pas moshës 35 vjeç për të shmangur kancerin

03/04/2021

Shëndeti juaj varet nga zakonet e të ngrënit. Ushqimet e pasura me vlera ushqyese mbrojnë trupin nga zhvillimi i sëmundjeve të ndryshme, përfshirë kancerin. Më ... Read More

Mjafton një qepë për t’u qetësuar nga dhimbjet e bezdisshme menstruale

15/03/2021

Të gjitha vuajmë nga dhimbjet menstruale, dikush më shumë e dikush më pak, e dimë që janë të pashmangshme. Një zgjidhje e mirë dhe e ... Read More

Së shpejti pilula me kamerë për ta identifikuar kancerin

13/03/2021

Një pilulë që brenda ka një kamerë të vogël me të cilën mund të zbulohen tumoret pritet të sjellë revolucion për diagnostikimin dhe trajtimin e ... Read More

Rakia e arrës shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin!

21/02/2021

Likeri shërues që e pëlqejnë bash të gjithë. Arrat shërojnë sëmundje nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problemet e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve ... Read More

08/02/2021

Mos i shkundni fëmijët duke i ngritur poshtë – lartë ! Cilat nga lëvizjet e pakujdesshme që bëhen me të porsalindurin, mund të kushtojnë me ... Read More

Nëse u ndodh kjo gjatë natës, në mëngjes shkoni urgjent te mjeku

06/02/2021

Nëse djersini shpesh natën, atëherë kjo është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni. Në qoftë se dhoma juaj e gjumit është jashtëzakonisht e nxehtë, ... Read More

Si ndikon pagjumësia në shëndetin e njeriut?

01/02/2021

Studime shkencore, kanë konfirmuar lidhjen e fortë mes pagjumësisë dhe shtimit në peshë. Studimet thonë se njerëzit që flenë më pak peshojnë më shumë se ... Read More

Kaq gjatë mund ta lini djathin në frigorifer

31/01/2021

Në mënyrë që të ruajmë shëndetin tonë dhe të mbrohemi nga he.lmimet, ne shpesh hedhim gjithçka që nuk na duket e sigurt nga frigoriferi. Ndër ... Read More

Nëse e pini kafen në këtë orë në mëngjes, mund ta keqësoni shëndetin tuaj

29/01/2021

A jeni një fans i zjarrtë i kafesë? Nëse po, mos u shqetëso. Ne nuk jemi këtu për t’ju thënë që të mos pini më ... Read More