Author: Hamdi Kumanova

Gjykata e Apelit në Dhomat e Specializuara në Hagë, e ka ulur për tre muaj dënimin ndaj ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të cilët janë shpallur fajtorë në shkallën e parë. Ndryshe, më 18 maj 2022 është shpallur aktgjykimi ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, ku trupi gjykues i shpalli fajtorë për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim gjatë procedurës penale dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës. Ata u dënuan me nga katër vjet e gjysmë burgim, ku do të llogaritet koha e…

Lexo më Shumë

Trendi i boshatisjes së fshatrave viteve të fundit ka shënuar rritje. Në fshatin Veshallë të Malësisë së Tetovë oxhaqet nuk tymojnë më si në të kaluarën. Pothuajse është zbrazur në tërësi edhe shkolla. Nëse në vitin 2014 në shkollën fillore “Besa” mësonin 170 nxënës nga Veshalla dhe Bozovca, numri i tyre tani ka rënë në 22. Klasat e 9 paraleleve kanë mbetur vetëm me nga 1 ose më së shumti tre nxënës. “Jemi në një situatë jo të volitshme, dhe mund të themi humbja e një klase, ku një klasë ka 1 nxënës mund të themi se humbet 1 vend…

Lexo më Shumë

6 kushte ka vendosur kryeministri i Kosovës Albin Kurti për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nga të cilat të paktën dy duken të vështira për t’u përmbushur në situatën aktuale. Asociacioni, tha Kurti në parlament, “duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi në Republikën e Kosovës”, ndërkohë që pikërisht vendimi i Gjykatës Kushtetuese në 2025-tën bllokoi zbatimin e tij me përshkrimin si një lëvizje që nuk është në harmoni me Kushtetutën e vendit. “Asocacioni, jo kompetenca ekzekutive…Asociacioni duhet të jetë në përputhje me kushtetutën dhe ligjet në fuqi në Republikën e Kosovës. Nuk…

Lexo më Shumë

RMV E DYTA NË RAJON, NË MAL TË ZI – 32.000 REFUGJATË Maqedonia e Veriut, deri tani, ka strehuar 6.000 refugjatë ukrainas, të cilët kanë braktisur vendin si pasojë e luftës në këtë vend, percjell KlanM, të dhënat e UNHCR-së dhe Agjencisë për azil të BE-së. Sipas institucioneve, këto shifra janë deri në Janar 2023, ku vendi ynë renditet në vendin e dytë në Ballkanin Perëndimor, sipas numrit të ukrainasve të pranuar. Nga rajoni, sic percjell KlanM, më së shumti refugjatë ukrainas ka pranuar Mali I Zi – 32.000, Serbia – 2.700, Shqipëria – 2.300, Bosnja e Hercegovina – 100.…

Lexo më Shumë

SPASOVSKI: DO T`I PËRGJIGJEMI ASHPËR SECILIT QË OFENDON POPULLIN MAQEDONAS Ditwlindja e sivjetshme e heroit kombëtar në Maqedoni dhe Bullgari, Goce Dellçrvit, nga Këshilli i Sigurisë u cilwsua si ngjarje me rrezik të lartë sigurie. Instituti Patriotik i VMRO DPMNE-së premtoi se do ta ruaj 24 orë vendin ku pushon trupi i pajetë i Goce Dellçevit, e Ministri i brendshëm bullgar erdhi në Shkup ditë më parë për të dhënë mesazh me homologun e tij se incidente nuk do të tolerohen. E që prej sot, policia po bëhej gati për ta “blinduar” lokacionin në afërsi të kishës “Sveti Spas” e…

Lexo më Shumë

Për shkak të mungesës së përfaqësuesit të Drejtorisë Doganore si dëshmitar i propozuar nga ana e Prokurorisë Publike, shtyhet gjykimi për rastin e “Besa Trans”. Seanca e ardhshme është caktuar për 1 maj. Gjykimin e udhëheq gjykatësi Ivica Stefanovski, përfaqësues i prokurorisë është prokurori publik Vlladimir Milloshevski.

Lexo më Shumë

“KY ËSHTË SISTEM E JO INCIDENT!” LSDM-ja dhe BDI-ja, jo vetëm që heshtin për arratisjet tashmë të njohura nga burgu, por fshehin arratisjen më të re nga Idrizova. Akuza, sic njofton KlanM, vjen sërish nga VMRO-DPMNE-ja, të cilët thonë se pas skenarit të përgjakshëm para dy javësh, shënohet edhe një arratisje nga Burgu I Idrizovës. Nga opozita maqedonase presin përgjigje nga Qeveria duke thënë se s`ka hapësirë për heshtje dhe fshehje. “Vallë pas arratisjes sërish qëndron paramilicia partiake e LSDM-së e punësuar nëpër burgje? Vallë I arratisuri me iniciale R.K, shqiptar etnik, posedon foto album për afërsinë e tij me…

Lexo më Shumë

Kuvendi bullgar dënoi kategorikisht dhunën ndaj bullgarëve maqedonas në Republikën e Maqedonisë, si dhe nënvlerësimin e problemit të të drejtave dhe sigurisë së bullgarëve në RMV. Sofja dënoi gjuhën e urrejtjes dhe këmbëngul në zbatimin e Marrëveshjes së Miqësisë, të cilën autoritetet në Shkup nuk e respektojnë. Kështu thuhet në deklaratën e Kuvendit Kombëtar, të miratuar me shumicë, raporton BGNES, transmeton Portalb.mk. Dokumenti u miratua vetëm një ditë pasi një delegacion i bullgarëve maqedonas u prit në Komisionin Evropian nga Komisioneri Evropian për Zgjerimin Oliver Varheyi. Një nga arsyet për miratimin e deklaratës është rrahja brutale e bullgarit Hristijan Pendikov,…

Lexo më Shumë

Me datë 01.02.2023 në ora 13:00 në SPB Shkup është raportuar se në fshatin Haraçinë vetura “Audi” me targa të Shkupit e drejtuar nga J.B.(24) nga fshati Haraçinë ka goditur një këmbësor të mitur nga i njëjti fshat. Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin e Përgjithshëm të qytetit “Shën Naum Ohri”. Në vendin e ngjarjes hetim ka kryer policia nga SPB Shkup.

Lexo më Shumë

Pas seancës së sotme parlamentare, e cila u shoqërua me kaos, pasi opozita bllokoi foltoren për shkak të mos prezencës së kryeministri Rama, Sali Berisha ka njoftuar së në orën 14:00 do të zhvillojë mbledhjen e Grupit Parlamentar te PD-së. berisha ne mbledhjen e grupit parlamentar Kreu i PD-së, Sali Berisha kishte paralajmëruar që nuk do të ketë me parlament normal, madje ai ka njoftuar edhe protestë më 11 shkurt, me qëllim largimin e Edi Ramës. Sot, gjatë seancës opozita kishte kërkuar interpelancë me kryeministrin Rama për skandalin e McGonigal, por kjo dështoi pasi kreu i qeverisë ia kishte deleguar…

Lexo më Shumë

Policia në Gjilan njofton se pasi ka marrë një e-mail i cili përmbante fotografi ku shihej se si një vozitës ka tejkaluar në vijë të plotë, organet e rendit kanë arritur që të identifikojnë kundërvajtësin, ndaj të cilit kanë shqiptuar gjobë në vlerë prej 150 euro, dy pikë negative, dhe i është konfiskuar patentë shoferi me masën e përkohshme të ndalim vozitjes në afat prej tre muaj. Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjilan, inkurajon mediat dhe qytetarët që për të gjitha kundërvajtjet mund të njoftojnë stacionin më të afërm të Policisë, apo përmes aplikacionit digjital “Lajmëro Policinë’’, E-mail: [email protected] dhe…

Lexo më Shumë

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi e quajti ditë historike për vendin nënshkrimin e marrëveshjes me kompaninë IRD, për mbikëqyrje në ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10d, shkruan TV21. Grubi tha se shumë shpejtë do të vendosen edhe gurëthemelet për ndërtimin e këtyre autostradave. “Dua të iu paralajmëroj që, që nesër në 11:30, po këtu në Qeveri do ta mbledhim komitetin drejtues në mënyrë që të udhëzojmë konsultantin e përzgjedhur që të fillojë negociatat menjëherë, pa asnjë vonesë, që ditën e hënë me konzorciumin “Bechtel Enka” dhe të na sjell në Qeveri kontratën për ta firmosur në mënyrë që bashkërisht…

Lexo më Shumë