Author: Emad

Nëse mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, me cilën parti shqiptare do të bënte koalicion OBRM-PDUKM? Në këtë pyetje sonte në “10 minuta” në “TV21” është përgjigjur Aleksandar Nikolloski, nënkryetar i OBRM-PDUKM-së. Sipas tij, synimi primar i tyre është që të sigurojnë shumicën në Kuvend që të mos shantazhohen dhe tu bëjë presion nga askush. closevolume_off Por, siç thotë Nikolloski, ata sigurisht që i respektojnë përfaqësuesit e partive shqiptare, ndërsa dëshira e tyre është të bashkëpunojnë me forcat politike opozitare.

Lexo më Shumë

Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, CIVIL si një organizatë e të drejtave të njeriut kujton kohën e gjenocidit kundër hebrenjve evropianë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur midis viteve 1941 dhe 1945, Gjermania naziste dhe bashkëpunëtorët e saj vranë sistematikisht rreth 6 milionë hebrenj në të gjithë Evropën e pushtuar. CIVIL na kujton se kjo e keqe globale, në të cilën jetët e miliona njerëzve të pafajshëm u morën në mënyra të tmerrshme, vetëm sepse nazistët dhe bashkëpunëtorët e tyre në ideologjinë e tyre të shtrembër dhe antisemitike i konsideronin hebrenjtë (dhe jo vetëm) si më të ulët…

Lexo më Shumë

Publiku është i njohur me “non-papers” tashmë të publikuara, që i atribuohen kryeministrit slloven Janez Jansha (SDS/EPP), të cilat parashikojnë rihartimin e kufijve të Ballkanit dhe zhdukjen e Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi dhe  Maqedonisë së Veriut si shtete.. Jansha njihet si bashkëpunëtor i ngushtë i kryeministrit hungarez Viktor Orban, i cili themeloi një rrjet investimesh dhe mediash në Ballkan. Ai themeloi portale të shumta mediatike, të cilat prodhojnë lajme të rreme dhe prodhojnë afera të ndryshme. Po ashtu është indirekt edhe pronar i mediave të Sarajevës, shkruan në analizën e Institutit Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit…

Lexo më Shumë

Redaktorët e programit të Qendrës Kulturore Rinore dolën sot në konferencë për media, pas akuzave të bëra ndaj tyre dhe institucionit për gjoja parregullsi nga kryetarja e Shkupit, Danella Arsovska. Ata kërkojnë që të ndalet mobingu dhe kërcënimet ndaj punonjësve dhe nëse ka parregullsi të vërtetohen ligjërisht. Sipas tyre, emërimi i drejtorit që është detektiv profesionist është politizim dhe partizim i institucionit dhe kërkojnë që të hapet konkurs i drejtë dhe i rregullt për zgjedhjen e drejtorit të kualifikuar të QKK-së./Lajmi i plotë.

Lexo më Shumë

Vizita e djeshme e zëvendëskryeministrit për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq në Bruksel, u shënua me konfirmimin e mbështetjes së qartë të partnerëve tanë evropianë për Maqedoninë e Veriut dhe rrugën e saj drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian. Megjithatë, të gjithë vunë re se nevojiten bashkim dhe konsensus politik për të vazhduar dhe realizuar perspektivën evropiane. Pasi vendi filloi zyrtarisht negociatat për anëtarësimin në BE në korrik të vitit të kaluar duke filluar shqyrtimin, para hapjes së kapitujve të parë të Maqedonisë së Veriut, pritet ndryshimi i Preambulës së Kushtetutës dhe më pas procesi i përshpejtuar i reformave me…

Lexo më Shumë

Marrëveshjet “Ballkani i Hapur”, të cilat parashikojnë konkurrencën e punëtorëve nga Maqedonia, Serbia dhe Shqipëria në tregun e punës në të tre vendet, nuk janë ratifikuar vetëm në parlamentin maqedonas. Në një prononcim për CIVIL Media, kryetari i Komisionit për politikë të jashtme, Antonijo Milloshoski, thotë se presin që Kuvendi të caktojë seancë dhe të votojë Marrëveshjen për kushtet për qasje të lirë në tregun e punës në vendet perëndimore Ballkani në axhendë./Lajmi i plotë.

Lexo më Shumë

Më 17.01.2023, portali Infomaks botoi titullin “PUTIN PËRGATIT NJË GODITJE SERIOZE PËR BE-në! Presidenti i Rusisë i ndërpret të gjitha marrëveshjet me Këshillin e Evropës!” Mirëpo, në tekstin e Infomaksit nuk përmendet fare BE-ja, dhe nuk jepet asnjëfarë informacioni për ndonjë “goditje serioze ndaj BE-së”, por flitet vetëm për Këshillin e Evropës, i cili është një organizatë e ndryshme nga BE-ja, që ka 46 shtete anëtarë. Rusia u përjashtua nga Këshilli i Evropës, pasi që Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës dënoi “agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës”. Por, propaganda ruse pretendon diçka tjetër. Për shembull, RT në gjuhën serbe botoi se “Rusia e braktisi…

Lexo më Shumë

Shkruan: Fejzi HAJDARI Banorët e fshatit Sellcë të Tetovës edhe gjatë viti 2001, dëshmuan se janë për ndryshime pozitive kur preket interesi kombëtarë shqiptarë, prandaj edhe i dhanë rastin, mundësinë (duke e ndihmuar) luftës e cila po zhvillohej mes UCK’së dhe forcave ushtarao-policore maqedonase. Ashtu siç u mobilizuan atëherë, ata u mobilizuan edhe sot, për t’ia bërë me dije politikanëve të BDI’së, se asgjë s’ka ndryshuar nga përfundimi i luftës deri sot, sidomos në rajonin ku ata jetojnë. Prandaj përherë të fundit iu thanë troç, kthjelluni, se asgjë s’keni bërë deri tani. Shumë herë na keni premtuar, asgjë s’keni realizuar.…

Lexo më Shumë

XHABIR DERALLA Në një rast këto ditë kam bërë korrespondencë me një mik, përndryshe ekspert i shkëlqyer në drejtësi, për çështjen e autoritetit gjyqësor. Ai ndau me mua disa detaj dhe mendime se si ushtrohet pushteti gjyqësor. Dhe kështu më thotë: “Nuk besoj se kjo është e panjohur. Thjesht nuk e kuptoj pse nuk ka vullnet për ta rregulluar në nivel shtetëror. Kemi nota kaq të këqija për gjyqësorin! Dhe ka mënyra për të përmirësuar…” Teksa shkova t’i përgjigjesha, ajo shtoi: “Kështu që, edhe në moshën 30-vjeçare, unë ende nuk e kuptoj politikën e lartë”. Më vinte pak në siklet,…

Lexo më Shumë

Që në orët e para të mëngjesit në ditën e 337-të të agresionit brutal të Rusisë, alarmi i një sulmi ajror është dëgjuar në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën. Kievi u godit, si dhe një numër qytetesh të tjera në të gjithë vendin. Përsëri, objektivat janë civilët, shtëpitë e tyre dhe infrastruktura civile. Ndërsa ky raport është duke u përgatitur, bazuar në thirrjet e burimeve të CIVIL Media në Ukrainë, sulmet janë duke vazhduar. Ata po bëjnë thirrje për disa goditje në Kiev, në rrethet Peçerskyi dhe Holosiyivskyi. Në distriktin Holosiyiv, një person sapo u vra dhe dy u…

Lexo më Shumë

Ushtria ruse është dobësuar ndjeshëm gjatë 11 muajve të luftës, duke humbur një numër të madh të personelit dhe armëve, por ajo mbetet e rrezikshme, kështu që mbështetja për Ukrainën nuk duhet të zbehet, tha Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Komunikimet Strategjike, John Kirby në një konferencë në Uashington, thotë korrespondenti i Ukrinform. “Nuk ka dyshim se ushtria ruse është më e dobët sot se sa ishte 11 muaj më parë”, tha Kirby. Ai kujtoi se rusët kanë humbur një numër të madh të personelit ushtarak dhe burimeve, duke përfshirë mijëra raketa, raketa dhe dronë që ata lëshuan…

Lexo më Shumë

Komisioni Evropian ka të ngjarë të rishikojë vendimin për një pezullim një vjeçar të tarifave dhe kuotave për eksportet ukrainase të produkteve bujqësore dhe ushqimore, ka mësuar “Euractiv”. Vendimi u mor në maj për të mbështetur ekonominë e Ukrainës. Ishte një vendim i paprecedentë, por në muajt në vijim, veçanërisht këtë vjeshtë, pati shumë ankesa nga vendet anëtare se fluksi i mallrave bujqësore po i vinte fermerët e BE-së në disavantazh. Ky program njëvjeçar i përkohshëm i liberalizimit të tregtisë do të rishikohet në qershor 2023./Lajmi i plotë.

Lexo më Shumë