Deklarohet Prokuroria: Katër të dyshuar për softuerin, e dëmtuam buxhetin shtetëror me mbi 11 milion denarë

Prokuroria publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit është deklaruar në lidhje me arrestimet për rastin e softuerit i cili ishte blerë nga ish sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Dragi Rashkovski por nuk ishte shfrytëzuar në asnjë institucion shtetëror. Thonë, se kanë filluar procedurë hetuese kundër 4 personave për të cilët ekziston dyshim […]

Zekiri: Gruevski mund të kthehet në Maqedoni vetëm nëse vuan burgimin

Nënkryetari i LSDM-së dhe Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë, Muhamed Zekiri në emisionin “24 analiza” deklaroi se ish-kryeministri Nikolla Gruevski mund të ktkehet në Maqedoni vetëm nëse vuan burgimin. “Gruevski nuk mund të kthehet në shtet me garancione dhe të jetë i i lirë, ai mund të thkehet vetëm nëse vuan dënimin me burg që […]

Policia arrestoi Dragi Rashkovskin

Policia sot në mëngjes ka arrestuar sekretarin e deritanishëm për monitorimin dhe mbështetjen e institucioneve, Dragi Rashkovski, pasi Prokuroria Themelore për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit ka sjellë urdhër për hetimin e rastit për furnizimin e softuerit për shkelje në trafik  që nuk e shfrytëzon asnjë institucion. – Advertisment – Bashkë me Rashkovskin […]

Moti sot me vranësira mesatare, temperatura deri në 17 gradë

Moti në vend do të jetë me vranësira mesatare. Në orët e pasdites dhe gjatë natës duke filluar nga jugperëndimi do të ketë reshje të shiut. Do të fryjë erë e dobët deri në mesatare. Temperatura minimale do të jetë në interval prej -3 deri në 4 gradë, ndërsa ajo maksimale prej 11 deri në […]

Deputetja e LSDM-së Daniella Markoska pretendon se ka qenë e sulmuar fizikisht në seancën parlamentare të së enjtes

Deputetja e LSDM-së, Daniela Markoska ka reaguar në rrjetin social Facebook, pasi gjatë ditës në sallën ku mbahej seanca e Kuvendi, janë shtyrë për mikrofonin me koordinatorin e VMRO – DPMNE-së, Nikolla Micevski. Ajo pretendon se gjatë seancës së sotme parlamentare ka qenë e sulmuar fizikisht, transmeton Portalb.mk. “Jo, deputetët nuk janë shtyrë për mikrofonin. […]

Ranë maskat, Xhaferi dhe shumica parlamentare bllokojnë pakon e pestë ekonomike

Shkruan: Arben Taravari Sonte ranë maskat në Kuvend. Talat Xhaferi në kordinim me shumicën parlamentare, shkaktojnë dramë dhe nuk lejojnë votimin e pakos së pestë ekonomike. E gjithë opozita ishte në Kuvend dhe kërkuam që të vendosen në rend dite ligjet për të cilat na akuzuan neve edhe pse ne i tërhoqëm amendamentet dhe votuam […]

Ndërpritet seanca e Kuvendit pas një debati të ashpër dhe shumë ndërhyrjeve procedurale

Debati i ashpër në Kuvend u ndërpre. Paraprakisht koordinatorët e grupeve parlamentare, disa nga deputetët dhe kryetari i parlamentit për më shumë se dy orë, përmes ndërhyrjeve procedurale, debatuan nëse do të votonin për 21 pikat nga seanca e 32-të dhe më pas të vazhdonin me seancën e 36-të, apo për të shtyrë votimin për […]

Xhaferi i tensionuar në Kuvend: Nuk do të thërras seancë deri sa të ketë kuorum

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, është revoltuar në seancën e sotme parlamentare për mungesën e kuorumit në Kuvend. Duke u thënë deputetëve se do të merrni procedurale të gjithë, ai u tha atyre “se ka një thënie popullore”: “Gjyshja gënjen, por trapi jo!”. Më pas ai tha se tre deputetë janë në izolim për shkak […]
SportMë Shumë

Është prekur nga malaria, Aubameyang shtrihet në spital

16/04/2021 0

Sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang, është duke u trajtuar në spital pasi është prekur nga malaria ndërsa ishte në detyrë ndërkombëtare me Gabonin. 31-vjeçari shënoi në fitoren 3-0 të Gabonit ndaj DR Kongos në kualifikimin e Kupës së Kombeve të Afrikës më 25 mars. Ai luajti ndeshjen e parë çerekfinale ... Read More