Category: Ballkan

Spiunia e inteligjencës ushtarake ruse ndalohet të hyjë në Kosovë

06/08/2022

Sot është ndaluar të hyjë në Kosovë, Daria Aslamova, e cila nga shumë shtetet është vërtetuar se ka qenë e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ... Read More

Erdogan e paralajmëron Vuçiçin ashpër për Kosovën: S’është Turqia e ‘90-ës

02/08/2022

Presidenti turk Rexhep Tajjip Erdogan ka patur një bisedë telefonike të tensionuar me homologun serb Vuçiç, duke i kujtuar këtij të fundit që duhet të ... Read More

Bikov: Maqedonia po kalon nga zona e ish-Jugosllavisë në zonën europiane

02/08/2022

Deputeti i Parlamentit bullgar të shpërbërë së fundmi, Toma Bikov nga partia GERB e Bojko Borisovit, pretendon se tashmë pas 150 vitesh Bullgaria dhe Maqedonia ... Read More

O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, ose të dëshmojmë se meritojmë atdhe e liri

02/08/2022

Shkrimtari nga Shkupi, Kim Mehmeti thotë se Serbia po vazhdon të mbetet kryeqendra e luftërave në rajonin e Ballkanit. “Nëse Beogradi ka vendosur të mbetet ... Read More

Lëshohet sërish alarmi “i rrezikut” në veri, e dyta herë brenda natës

31/07/2022

Në veri të Kosovës është lëshuar sërish alarmi para pak minutash. Armend Shkoza ka publikuar një video ku dëgjohet alarmi, i cili është lëshuar që ... Read More

Sa kushtoi ura që lidhi kroatët e do ta transformojë udhëtimin në Ballkanin?

28/07/2022

Radhët e gjata dhe bllokimet e turistëve dhe qytetarëve kroatë do të mbeten tani pjesë e së kaluarës pasi ura e shumëpritur që anashkalon një ... Read More

A mund ta shpëtojë Kisha Qeverinë e Abazoviqit?

12/07/2022

Tani kur Qeveria e Dritan Abazoviqit në Mal të Zi ka mbetur pa mbështetjen e një pjese të shumicës qeverisëse, ka lindur pyetja nëse do ... Read More

Serbia po zhduket, numri i banorëve bie nën 7 milionë

10/07/2022

Ministria serbe për përkujdesje familjare dhe demografi sot vlerësoi se Serbia po përballet me “pasqyrë jashtëzakonisht të rëndë demografike” dhe se është fakt që numri ... Read More

Shqiprim Arifi: Kosova duhet më shpejtë të ndihmojë me mjetet e premtuara Preshevën

07/07/2022

“🇽🇰 2 milion eurot e parapara për Luginën nga Qeveria e Kosovës për vitin 2022, ende të patransferuara në buxhetet e komunave shqiptare të Preshevës, ... Read More

Çështja e detit me Greqinë, Rama: Ende nuk kemi arritur marrëveshje

04/07/2022

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një vizitë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, ku u prit nga zëvendës Presidenti Kirill Gevorgian. Duke i falenderuar autoritetet e ... Read More

Berisha: “Shqiptarët kudo që janë do të kenë nënshtetësinë shqiptare”

03/07/2022

Ish-kryeministri Sali Berisha, në fjalën e tj në Kuvendin Kombëtar ka premtuar se shqiptarët kudo që janë do të kenë nënshtetësinë shqiptare. Po ashtu ai ... Read More

Ja kush propozohet kryeministër i Bullgarisë pas largimit të Petkovit

01/07/2022

PETKOV: NUK DO TË LEJOJMË KUSHTËZIME NGA DIPLOMATË TË HUAJ Zv/Kryeministri dhe Ministri I Financave, Asen Vasilev, në Qeverinë në dorëheqje të Bullgarisë, është kandidat ... Read More