Author: Jeta almakos

Nga Aleanca për Shqiptarët kanë reaguar në lidhje me bisedimet Kosovë-Serbi për marrëveshje përfundimtare mes dy vendeve, përcjell TV21. Nga ASH bëjnë të ditur s mbështetin në plotësi 6 kushtet e kryeministri të Kosovës, Albin Kurti, për mbështetjen e Asociacionit. Njoftimi i plotë i ASH-së: Aleanca për Shqiptarët përkrah pa rezervë kushtet e paraqitura publikisht nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe përkrahur nga SHBA-të. Vlerësojmë se asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk mund të jetë njëetnik dhe se ai duhet të jetë në përputhje të plotë…

Lexo më Shumë

Të paktën 2,600 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm që goditi këto dy vendet sot. E shumë qytetarë kanë mbetur të ngujuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura. Në anën tjetër, autoritetet frikësohen se mund të ndodhë ndonjë tërmet tjetër – duke ua vështirësuar kështu punën ekipeve të shpëtimit. Rrugët e qyteteve turke janë mbushur me rrënoja, kurse operacioni i kërkim-shpëtimit është duke vazhduar edhe në këto orë të vona ku temperaturat kanë rënë nën zero, transmeton Telegrafi. Televizioni turk NTV ka publikuar pamjet kur ekipit e shpëtimit nxjerrin të gjallë vajzën e vogël…

Lexo më Shumë

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane e cila ishte nën rrënoja ka sjellë në jetë fëmijën e saj. Megjithatë gruaja nuk ka arritur të mbijetojë, por në rrjetet sociale është publikuar momenti kur arrihet të shpëtohet fëmija i porsalindur. Në videon e publikuar nga një gazetar në Twitter shihet momenti k një burrë merr foshnjën e sapo ardhur në jetë dhe e dërgon për të marrë ndihmë mjekësore të nevojshme. Kujtojmë se deri më tani janë raportuar më shumë se 1 mijë e 73 viktima në Siri./21Media

Lexo më Shumë

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës në operacionin e kërkim-shpëtimit është nisur për në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se pas kontakteve direkte gjatë tërë ditës me homologun turk, Hulusi Akar, vendimit të kryeministrit Albin Kurti dhe autorizimit nga ana e presidentes Vjosa Osmanit, është nisur kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacionin humanitar në Turqi për reagim me rastin e tërmetit të sotëm, njofton Klan Kosova. “Task-forca jonë përbëhet nga specialistët tanë në kërkim- shpëtim urban, mjekësi emergjente dhe njësitë e K9. Varësisht nga nevojat dhe kërkesat e ditëve…

Lexo më Shumë

Ministria e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, ka bërë të ditur se Maqedonia e Veriut do të dërgojë në Turqinë e goditur nga tërmeti i sotëm 22 forca speciale, një qen kërkimi dhe ndihma humanitare. “Ministria e Mbrojtjes dhe Ushtria po dërgojnë ndihma emergjente për të përballuar pasojat e tërmetit katastrofik që goditi Turqinë. Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes, Qeveria në seancën e jashtëzakonshme ka marrë vendim që në Turqinë mike të dërgohet një ekip kërkimi-shpëtim nga Ushtria, qen kërkimor dhe ndihma humanitare. 22 persona nga Batalioni i Forcave Speciale, dy mbajtës dhe qen kërkimi të trajnuar do të nisen së…

Lexo më Shumë

Një video rrëqethëse është publikuar në rrjetet sociale pas tërmetit të fuqishëm në Turqi që shkaktoi më shumë se një mijë viktima deri më tani, transmeton Gazeta Metro. Siç shihet në video babai nuk mund t’i përmbajë lotët kur sheh kufomën e djalit të tij të vogël, i cili u nxor nga rrënojat. Më shumë se 2.300 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballësh të Rihterit, i cili i goditi të dyja vendet mëngjesin e hershëm të së hënës dhe lëkundjet tjera pas tij. Qindra persona besohet se ende janë të…

Lexo më Shumë

Për dallim nga Turqia, shteti sirian është më pak i përgatitur për t’u përballur me katastrofa si kjo e sotmja, prandaj edhe numri i viktimave, sipas gazetarit shqiptar në Stamboll, Abdylvehab Ejupi, pritet të jetë edhe më i madh, përcjell Klan Macedonia. “Numri i viktimave pritet që të rritet, por nuk e besoj se do të kalojë numrat pesëshifror… Duhet të kemi parasysh se edhe Siria është i prekur shumë nga ky tërmet dhe më tepër se Turqia, Siria nuk ka gatishmërinë dhe përgatitjet e Turqisë, e cila për 12 orë gati pjesën më të madhe të gërmadhave i ka…

Lexo më Shumë

Pamjet me dron tregojnë pasojat e tërmetit fillestar në Sarmada, në veriperëndim të Sirisë Idlib. Anëtarët e mbrojtjes civile siriane, të njohur si Helmetat e Bardha, po ndihmojnë ekipet e shpëtimit në kërkimin e viktimave nën rrënoja. Numri i të vdekurve në Siri dhe Turqi, ku goditën të dy tërmetet, po vazhdon të rritet.

Lexo më Shumë

Tërmeti shkatërrues në Turqi nuk ka kursyer as Shtëpitë e Zotit, xhamitë. Xhamia historike Yeni Camii (Xhamia e Re), e vendosur në qendër të qytetit të Malatyas juglindore të Turqisë, u shkatërrua nga tërmeti i ditës së sotme, i cili la të vdekur më shumë se 1500 persona dhe ka plagosur mijëra të tjerë. Xhamia, e cila u restaurua dhe u hap për adhurim vitin e kaluar, u prek nga tërmeti me magnitudë 7.7 që ndodhi në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale në Pazarcık të Kahramanmaraş. E ndërtuar në vendin e Xhamisë HacıYusuf, Xhamia e Re u shkatërrua…

Lexo më Shumë

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka vendosur shpalljen e 7 ditëve zi kombëtare për shkak të tragjedisë së ndodhur nga tërmeti që tronditi sot Turqinë dhe Sirinë. “Për shkak të tërmeteve të ndodhura në vendin tonë, shpallim 7 ditë, ditë zie kombëtare. Flamuri ynë do të ngrihet në gjysmështizë deri në perëndim të diellit të dielën, 12 shkurt 2023, në të gjitha përfaqësitë e vendit tonë dhe të huaja”, ka shkruar ai në një postim në Twitter. Ndryshe, në ndihmë Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka autorizuar FSK-në për ndihmë ndaj Turqisë në tejkalimin e pasojave të tërmeteve të sotme. Lajmin…

Lexo më Shumë

Një tërmet me fuqi shkatërruese goditi sot Turqinë dhe Sirinë, ku si pasojë humbën jetën mbi 2.400 persona. E ekipet e shpëtimit janë duke bërë të pamundurën që të shpëtojnë qytetarët, që kanë mbetur të ngujuar nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura. Vlerësohet se vetëm në Turqi afro 3 mijë objekte janë shembur, kurse lagje të tëra janë bërë rrafsh me tokë. Shumë liderë botërorë kanë shprehur gatishmërinë, që të dërgojnë ekipe për ta ndihmuar Turqinë për të kërkuar të mbijetuarit. Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, është mbajtur një minutë heshtje për të nderuar viktimat e tërmetit…

Lexo më Shumë

Presidenti bullgar Rumen Radev, në takim me Kristijan Pendikov nga Ohri, i cili sot u lirua nga trajtimi në Qendrën mjekësore në Sofje, tha se shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe qytetarëve të saj se dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Bullgaria informon partnerët e saj ndërkombëtarë për një tjetër fushatë antibullgare në RMV, e cila është përshkallëzuar ditët e fundit, njoftoi shërbimi për shtyp i kreut të shtetit. “Institucionet në RMV duhet të dëshmojnë me vepra se nuk…

Lexo më Shumë