Tag: ushtrisë

OVL-UÇK thirrje institucioneve të Kosovës: Veprime konkrete në ndërtimin e sistemit që i vë para drejtësisë kriminelët serbë

14/05/2019

Organizata e Veteranëve të luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nëpërmjet një letre publike ka bërë thirrje që institucionet e Kosovës të bëjnë veprime konkrete ... Read More

Alarmohen serbët: Ushtria e Kosovës pjesë e stërvitjes së NATO-s në Kroaci

12/05/2019

Mediat serbe janë alarmuar nga pjesëmarrja e Ushtrisë së Kosovës në stërvitjen e NATO-s “Immediate Response 19”, nikoqire e të cilës është Kroacia. Ftesa për ... Read More

Bardhyl Mahmuti reagon ndaj paralajmërimeve të Dick Marty për ‘dëshmi’ të reja: Eja ballafaqohu me të vërtetën

12/05/2019

Ish-përfaqësuesi politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) publicisti Bardhyl Mahmuti, ka reaguar ndaj deklarimeve të fundit të Dick Marty, duke thënë se ai është ... Read More

21 vite nga Beteja e Llapushnikut

10/05/2019

21 vite më parë në Llapushnik të Drenasit u zhvillua beteja e ashpër ndërmjet forcave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pushtuesve serbë, betejë kjo ... Read More

Gjërat që nuk i keni ditur për kampin Bondsteel

09/05/2019

Kampi Bondsteel është baza kryesore e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nën komandën e KFOR-it në Kosovë. E vendosur në fshatin Sojevë të ... Read More

Shefi i Shtabit i ushtrisë letoneze: Zarife Hasanaj humbi jetën përpara stërvitjes

07/05/2019

Leitnant Gjenerali Leonids Kalnins, shefi i shtabit i ushtrisë në Letoni, në një intervistë telefonike ka treguar rrethanat e incidentit të rëndë në Kamp Adazi, ... Read More

Nasim Haradinaj publikon shumat e pagesave për pjesëtarët e FARK-ut (Dokument)

27/04/2019

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj, ka publikuar një dokument që dëshmon për pagesën e pjesëtarëve të ... Read More

Daut Haradinaj kujton themelimin e Akademisë Ushtarake të UÇK-së

22/04/2019

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Daut Haradinaj, ka kujtuar themelimin e Akademisë Ushtarake, e cila kishte filluar para 22 vitesh në fshatin Aqarevë të ... Read More

Pas grabitjes së 10 milionë eurove, Aeroporti i Rinasit po ruhet nga forca të shumta të policisë ushtarake

11/04/2019

Prej mbrëmjes të së mërkurës forcat e ushtrisë janë dislokuar përgjatë perimetrit të sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”. Ministrja e Mbrojtjes bashkë me Shefin e ... Read More

Vulin kërkoi demarkacionin e kufirit me Kosovën, në Serbi kërkojnë shkarkimin dhe arrestimin e tij

07/04/2019

Për shkak të deklaratave për demarkacionin e kufirit me Kosovën, Sindikata e Ushtrisë së Serbisë  ka parashtruar sot padi penale kundër ministrit serb të Mbrojtjes, ... Read More

Bardhyl Mahmuti sërish i kërkon ballafaqim të drejtpërdrejtë Dick Marty

07/04/2019

Ish-përfaqësuesi politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) pulicisti Bardhyl Mahmuti, nëpërmjet një letre publike për të tretën herë i ka kërkuar ballafaqim të drejtpërdrejtë ... Read More

Organizata e Veteranëve të Luftës kërkon nga institucionet e drejtësisë të hetojnë listat e veteranëve deri në fund

01/04/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një njoftimi për media ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës për refuzimin ... Read More