Author: Xhevdet

Xhevdet POZHARI 30 mijë euro nga fodet greke për Mustafa Nanon, analistin që tha se “kosovarët kanë gjak serbi”. Këtij njeriu duhet t’i ndalohet hyrja në Kosovë. Dhe çdo shqiptar i Kosovës që e takon, qoftë edhe rastësisht, duhet ta pshtyjë në surrat. Skandali i fundit në Shqipëri, ku njerëz me “nam e nishan” e shesin paturpshëm mendimin e tyre, shpjegon më së miri pasojat e një sistemi ku “xhaxhi e vrau Zotin”, e pas vdekjes së tij, u ngrit veç një “zot” – LEKU. Jo rastësisht ne shqiptarët e Kosovës, që e kemi “gjakun e përzier me serbë”, paguajmë…

Lexo më Shumë

Xhevdet POZHARI Viti 2007, pas vdekjes së ish presidentit Ibrahim Rugova dhe përçarjes së LDK’së, rrjedhimisht ndarjes së saj në dy parti, ishte edhe fillimi i qeverisjes së PDK’së. Asokohe, kjo parti udhëhiqej nga Hashim Thaçi, dy herë kryeministër i Kosovës. PDK, në vitin 2007 do të dilte bindshëm e para, me 196.207 vota (34.3%). Me 22,6% apo rreth 130 mijë vota, LDK si parti e dytë do të mbetej pas me rreth 66 mijë vota më pak, aq sa përafërisht kishin votuar për LDD’në, partinë e tretë. Përçarja e LDK’së e kishte sjellë PDK’në në pushtet. Viti 2010 do…

Lexo më Shumë

Xhevdet POZHARI Protesta e parë ishte si 12-13 vjeçar. Ishim ulur në qendër të Gjakovës dhe me zile simbolikisht tregonim kohën që të çliroheshim nga regjimi kriminal serb. Në shpërndarje, policia serbe na ndoqi e rrahu brutalisht shumë protestues. Na ndiqnin sidomos ne të vegjëlve që ta mbjellnin tmerrin dhe frikën. Por, sa më shumë na shtypnin, aq më shumë rezistonim. Ditët në vijim, vetë nxënësit e shkollava organizoheshim me brohoritje të ndryshme. Erdhi koha kur ashtu grumbull shkonim e vinim nga shkolla. Brohorisnim sa mundnim parrulla. Ashtu zbraznim jo vetëm mllefin, por ishte edhe një klithmë për një jetë…

Lexo më Shumë

Xhevdet POZHARI Kosova deklaroi pavarësinë me 17 shkurt 2008. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, u dërguan letra në drejtim të të gjitha qeverive të botës për njohjen e saj. Ndër shtetet e para të fuqishme që e njohën ishin ShBA-të dhe Turqia, dy shtete aleate asokohe që sot janë acaruar midis vete dhe e luftojnë njëra – tjetrën pa zgjedhur mjete. Por sot, ende është i paqartë numri i njohjeve të shtetit të Kosovës. Megjithatë, dihet se dy shtetet që janë vatrat më të vjetra të konfliktit, Izraeli dhe Palestina nuk e kanë njohur Kosovën. E, as Vatikani dhe një…

Lexo më Shumë

Xhevdet Pozhari I dëgjova intevistat e para të drejtorit të ri të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, i cili në thelb kërkonte kushte më dinjitoze për policët e Kosovës, ndërsa premtoi që do të angazhohej për diciplinë dhe ngritje të kritereve profesionale në këtë institucion. Për dallim nga ish drejtori Shpend Maxhuni, drejtori i tanishëm duket, tani për tani, shumë më transparent. Por, siç e kemi zakon, më shumë sesa për përmbajtjen, jetojmë në shoqëri që është e prirë për sensacione dhe jo rastësisht bëri bujë deklarimi i tij për mos shkuarjen e policëve në xhamia apo në kisha gjatë…

Lexo më Shumë

Shkruan: Xhevdet Pozhari Ambasadorët amerikanë kanë luajtur rol vendimtar në proceset e rëmdësishme nëpër të cilat ka kaluar Kosova, para dhe pas pavarësimit të saj. Një shtet me demokraci të brishtë, me lëngime serioze në fushën e drejtësisë, arsimit dhe shëndetësisë, Kosova ka hyrë në fazën e fundit të dialogut me Serbinë. Së paku, kështu pretendojnë burrështetasit e Kosovës. Deri në këtë pikë nuk u arrit pa kompromise nga më të ndryshmet, shpesheherë edhe më kundërshti të forta opozitare. Por, gjithnjë, fundi thuajse ishte i njëjtë – diçka që kundërshtohej fuqishëm nga një grupacion i caktuar, në fund përkrahej dhe…

Lexo më Shumë

Ndaj filmit “Përqeshja e krishtit, me regji dhe skenar nga Jani Bojaxhi për të cilin Agjencia e Filmit kishte ndarë një fond maksimal 18 milionë denarëve (300 mijë euro), ka reaguar ish ushtrau i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Brig.138 Agim Ramadani (KOSHARE), Berzah Bejtullahu-Xaki, njëkohësisht ish komandant i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Në vijim sjellim të plotë reagimin e tij Në rrjetet sociale po qarkullon një film ku devijohet qëllimi i luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Apeloj tek të gjithë ata që e financuan këtë pisllëk , menjëherë ta ndalojnë këtë film ku UÇK-së i përshkruhen veprat që në fakt i…

Lexo më Shumë

Shkruan: Xhevdet Pozhari Sapo u ktheva nga një mbrëmje ku akademiku, shkrimtari dhe publicisti, Mehmet Kraja prezantonte pjesëza të krijimtarisë dhe jetëecjes së tij. Qëmoti kam braktisur pjesëmarrjen në aktivitete ku asessi nuk e gjej lartësinë e nivelit të salloneve ku secili mrekullohet me mendimin e tjetrit! Ku të gjithë janë të vet knaqur dhe të buzëqeshur. Mirëpo, nuk mund të mos isha i pranishëm në një mbrëmje që e organizonin dy gra që bënë dhe vazhdojnë të bëjnë shumë për librin shqip, Alda Bardhyli dhe Beti Njuma. Në atë ambient të mbyllur, larg vëmendjes së mediave, më shumë familjar…

Lexo më Shumë

Nga teologu Enes Limani Eshte e quditshme, por asnjeher te vetme nuk jam marre me Arbanen dhe zakonisht jam munduar te mos i bej publicitetin qe po ia bejne me te madhe njerzit dhe krejte ne kuader te “tallava” hulumtimeve te saja. Por i erdh rendi, besoj qe me shume le te jete nje keshill per vllezerit e mi mysliman se sa te mirrem me Arbanen, por edhe te tregoj se ka “brinjethyer” qe ia thon ne koke ate qe mendojne pamarrparasysh perkrahjes qe ajo gjen nga institucione te ndryshme por edhe individ e parti anekend Kosoves e me gjere.…

Lexo më Shumë

Xhevdet Pozhari Ka shumë pak ballkanas që kanë lindur dhe kanë vdekur në të njëjtin shtet. Edhe pse tërë jetën e kanë kaluar në të njëjtin vendbanim atyre shpesh u ka ndodhur që mos ta kenë të njëjtë shtetin e lindjes dhe atë të vdekjes. Pastaj shumë pak shtete të këtyre hapësirave kanë pasur jetë më të gjatë se ajo e një vdektatari të rëndomtë, siç është njeriu. Madje, shumë banorë të këtyre trojeve gjatë jetës së tyre kanë jetuar në disa shtete të ndryshme edhe pse kurrë nuk kanë ndërruar vendbanim. Andaj, në Ballkan mund të lindësh e të…

Lexo më Shumë

Shkruan: Xhevdet POZHARI Nuk keni si mos ta keni vërejtur se sa herë që Kosova përballet me ndonjë kërkesë të Serbisë, si p.sh tani kur debatohet për ndarjen e Kosovës, paraqiten liftëtarët e denjë kundër Perandorisë Osmane dhe mbrojtësit e Perëndimit nga depërtimi i fesë Islame. Zhurma që prodhojnë këta luftëtarë ka për qëllim vetëm ta mbulojë realitetin e zymtë kosovar si dhe t’ua mundësojnë burrështetasve kosovar që të papenguar t’ia plotësojnë të gjitha kërkesat Serbisë. Dhe kur janë në pyetje “gjergjat e xharrat” që na mbrojnë nga turku dhe nga islamistët duhet thënë qartë e shqip: momentalisht ata janë…

Lexo më Shumë

Sot në rrjetet sociale ka qarkulluar një video digjet flamuri Turk dhe pastaj shahet dhe ofendohet shteti turk dhe Erdogani. Në video dëgjohen fyerje nga disa përkrahës të Gjergj Dedajt, i cili përflitet si ambasador i ardhshëm i Kosovës në Maqedoni. Në lidhje me këtë ngjarje i kontaktuar nga portali InfoShqip, shkrimtari dhe publicisti Xhevdet Pozhari ka deklaruar se ky është një shembull tipik i ekstremizmit katolik në Kosovë. Ai gjithashtu ka shtuar se këto veprime ekstreme ndoshta tashmë i bëjnë të kënaqur “xharrat e buzhalat” kur e shohin në praktikë efektin e antiislamizmit dhe antiturqizmit të tyre. /InfoShqip.com https://www.facebook.com/100017323996071/videos/278161906104607/UzpfSTEwNTQ2MDk0NTA6MTAyMTQxMDk5Mzc1NTY1MDA/

Lexo më Shumë