Tag: kryesor

Vajin e lulediellit ose të misrit nuk duhet ta përdorni për të gatuar

10/01/2021

Picture 010 Vaji i gatimit është një element kryesor në shumicën e kuzhinave. Ka vajra të njohur ulliri, kokosi, misri, vaji i kungullit dhe farave ... Read More

Immobile flet për Muriqin: Dallojmë me të, por ai më njeh dhe i di lëvizjet e mia në fushë

20/10/2020

Immobile: Dallojmë me Muriqin, por ai më njeh dhe i di lëvizjet e mia në fushë. Sulmuesi kryesor i Lazios, Ciro Immobile, ka folur për ... Read More

Ja çfarë ndodhë kur bora largohet me anë të zjarrit

31/05/2020

‘’History’’ është destinacioni kryesor amerikan i cili transmetohet në mediet e huaja për të vlerësuar me çmime të ndryshme seritë origjinale të Specialiteteve që lidhin ... Read More

Bota nën ethet e COVID-19/ Realizohet filmi i parë për Koronavirusin

04/04/2020

Gjatë kohës që koronavirusi nisi të pushtonte titujt kryesor të mediave, por përpara se jeta të bllokohej totalisht, një regjisor i pavarur konceptoi, xhiroi dhe ... Read More

Dieta për shëndetin e zemrës/ Ja çfarë rekomandohet për parandalimin e ripërsëritjes së një episodi kardiak

09/01/2020

Sëmundjet kardiake, shkaku kryesor i humbjes së jetëve Sëmundjet kardiake janë shkaku kryesor i vdekjeve sot për sot në pjesën më të madhe të botës. ... Read More

Zbulohen gjenet që rrisin rrezikun e skizofrenisë

24/11/2019

Shkencëtarët kanë gjetur 10 gjene që luajnë një rol kryesor në zhvillimin e skizofrenisë, zbulojnë hulumtime të reja.Studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe ... Read More

Apple pritet të jetë lider në telefonat inteligjentë 5G

19/11/2019

Sipas një studimi nga Strategy Analytics, Apple pritet të bëhet ofruesi kryesor i telefonave inteligjentë vitin e ardhshëm. Samsung, LG , Motorola dhe OnePlus, të ... Read More

Pse duhet të pini sa më shumë ujë?

06/11/2019

 Uji është një ndër faktorët kryesor për funksionimin e organeve vitale.Gazetare: Albulena Demaku Pesha e trupit të njeriut është afërsisht 60% ujë. Trupi përdor ujë ... Read More

5 ushqimet që është mirë të konsumoni për problemet me tiroiden

31/10/2019

Problemet e tiroides kërkojnë mjaft kujdes dhe gjithnjë trajtimin e duhur. Shkaktari kryesor i mosfunksionimit të tiroides është çekuilibri hormonal.Disa nga simptomat të problemeve me ... Read More

Këto janë dhjetë gjenet që rrisin rrezikun e skizofrenisë

16/10/2019

Shkencëtarët kanë zbuluar 10 gjene që luajnë një rol kryesor në zhvillimin e skizofrenisë, zbulon një studim i ri.Studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts ... Read More

Ky vakt i ushqimit është thelbësor për shëndetin e fëmijës

15/10/2019

Sipas UNICEF, Japonia është një vend kryesor për shëndetin e fëmijëve, me shkallë të ulët të vdekshmërisë, mbipesha të ulëta dhe shumë pak fëmijë nënpeshë. ... Read More

Çfarë ushqimi u rekomandohet të sëmurëve nga “Helicobacter pylori”?

02/10/2019

Ky bakter është shkaku më i shpeshtë i gastritit dhe shkaktar më kryesor i të thatit në zorrën dymbëdhjetëgishtore dhe në lukth. Në pjesën më ... Read More