Tag: heroit

Haradinaj përkujton Myrtë Zenelin e vëllezërit Rexha

21/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar 21-vjetorin e rënies së heroit të Kosovës, Myrtë Zeneli. Haradinaj ka kujtuar edhe 20 vjetorin e rënies së ... Read More

Vendoset gurthemeli i shtatores së heroit të kombit Abdullah Tahiri

19/05/2019

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me djalin e heroit, familjen, përfaqësuesit e institucioneve dhe pjesëmarrës të shumtë, kanë vendosur themelin për ... Read More

Përkujtohet dëshmori Abaz Thaçi

16/05/2019

Në Prishtinë sot është mbajtur akademi përkujtimore në 20-vjetorin e rënies së heroit, Abaz Thaçi. Akademia u organizua nën kujdesin e kryeministrit të Kosovës, Ramush ... Read More

Nis ndërtimi i Memorialit të Shkëlzen Haradinajt dhe 183 dëshmorëve të Pejës

12/05/2019

Në qendër të qytetit të Pejës, ka filluar ndërtimi i Memorialit të heroit, Shkelzen Haradinajt dhe 183 heronjve dhe dëshmorëve të komunës së Pejës. Kryetari ... Read More

Mustafa përkujton Fehmi Aganin

06/05/2019

Në 20 vjetorin e vrasjes së Heroit të Kosovës Fehmi Agani, kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa ka kujtuar veprimtarinë e tij. “Akademik Fehmi Agani ... Read More

Në 20-vjetorin e rënies kujtohet Agim Selmanaj

01/05/2019

​Sot bëhen 20 vite nga rënia e heroit Agim Selmanaj në Qëndresë, ish-Ratish i Epërm. Selmanaj u lind më 26 tetor të vitit 1978 në ... Read More

Lladrovci fton qytetarët në përurimin e shtatores së heroit Ilaz Kodra

29/04/2019

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka njoftuar se ku është vendosur shtatorja e heroit Ilaz Kodra, në sheshi “Fehmi Lladrovci”. Lladrovci në një ... Read More

Haradinaj: Luftën e Koshares e bën të veçantë rënia e Sali Çekajt

19/04/2019

Në ditën e Veteranëve të Koshares, dhe rënies së heroit Sali Çekaj, është mbajtur akademi përkujtimore. Me këtë rast kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha ... Read More

Agim Ramadani i dha betejës së Koshares shpirt, para së cilës u gjunjëzuan serbët

11/04/2019

Në akademinë përkujtimore – Dita e dëshmorëve të Brigadës 138 “Agim Ramadani”- Dita e rënies së Heroit Agim Ramadani, në kuadër të Manifestimit Tradicional “Ditët ... Read More

Limaj përkujton heroin e kombit, Agim Ramadani

11/04/2019

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kujtuar 20-vjetorin e rënies së heroit të Kombit, Agim Ramadani. Limaj ka shkruar në llogarinë e tij në ... Read More

20 vjet nga rënia e Agim Ramadanit

11/04/2019

Sot bëhen 20 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani, i cili gjatë luftës u dëshmua si strateg i lartë dhe udhëheqës i ... Read More

Meta: Të hiqet dorë nga demonstrimi i forcës, zgjidhja vetëm dialogu

07/04/2019

Nga qyteti i Durrësit, ku vendosi lule tek monumenti i heroit Mujio Ulqinaku, me rastin e 80-vjetorit të nisjes së rezistencës antifashiste, presidenti Ilir Meta ... Read More