Tag: gjumi

Learta e ‘zbulun’ se në cilin vend është gjumi më i mirë

08/04/2021

Learta tregon se në cilin vend është gjumi më i mirë. Learta që nga dita kur është bërë nënë kujdeset për çdo detaj për të ... Read More

Në muajin e fundit të shtatzënisë, Arbenita ndan foto intime nga shtrati me Feron

21/03/2021

Arbenita Ismajli publikon një moment intim me Feron teksa zgjohen nga gjumi. Modelja shqiptare është në pritje të fëmijës së parë. Bashkë me reperin Fero ... Read More

Kaq orë gjumë duhet të bësh në bazë të moshës që ke

07/12/2020

Çdo njeri shpenzon deri 1/3 e jetës së tij në gjumë. Gjumi është një nga treguesit jetësor për shëndetin e njeriut. Por nevojat për gjumë ... Read More

Pagjumësia nga rrjetet sociale “pushton” adoleshentët

04/12/2019

Smartfonët dhe mediet sociale po ndikojnë gjithmonë e më shumë në cilësinë e një gjumi të dobët ose të një pagjumësie të vërtetë.Këto janë disa ... Read More

Mungesa e gjumit dobëson shikimin

02/11/2019

Gjumi konsiderohet shumë i rëndësishëm për rigjenerimin e qelizave të trurit, qetësimin e trupit dhe shëndetin e syve.Studiuesit e shumtë shprehen se lodhja e shkaktuar ... Read More

Pse ndjehemi të lodhur gjatë gjithë kohës

29/09/2019

Gjumi është diçka që të gjithë e dimë se është tejet i rëndësishëm.Ekziston një ide kulturore se nëse flini për një kohë të gjatë, për ... Read More

Pozicionet më të mira për të fjetur për gratë shtatzëna

23/09/2019

Dihet që ndër problemet te gratë shtatzëna është gjumi, sidomos në muajt e fundit përpara lindjes.Por ka disa pozicione të cilat ndihmojnë për një gjumë ... Read More

Gjumi i shpeshtë gjatë ditës mund të jetë shenjë e kësaj sëmundjeje mendore

28/08/2019

Gjumi i shpeshtë gjatë ditës mund të jetë shenjë paralajmëruese e sëmundjes së Alzheimerit, sipas hulumtimeve të reja. Qelizat e trurit që na mbajnë zgjuar ... Read More

Gjumi cilësor ndikon në humbjen e peshës

15/08/2019

Ekspertët pretendojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike.Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme ... Read More

Pak gjumë gjatë ditës ju bën më të lumtur

13/08/2019

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi na ndihmon edhe të jemi më të lumtur. Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se gjumi 30 minutësh e bën një ... Read More

Ja sa orë gjumë ju duhen, varësisht nga mosha juaj

30/07/2019

Gjumi është një nga treguesit jetësor për shëndetin e njeriut. Por nevojat për gjumë ndryshojnë sipas moshave dhe nuk duhet harruar që ndikohen edhe nga ... Read More

11 fakte të çuditshme të njerëzve të famshëm

20/07/2019

A e dini se gjumi është i mirë për trurin tuaj? Ajnshtajni e bëri, ai fjeti për 10 orë në ditë! Elvis Presley Të afërmit ... Read More