Author: Rilinda

Pas disa vitesh prezence dhe funksionimi të suksesshëm në tregun rumun, “Alkaloid” SHA Shkup regjistroi një kompani të re në Rumani, me emrin “Alkaloid Bucharest S.R.L.”. Kompania është 100% në pronësi të kompanisë qendrore. Një lëvizje e tillë biznesi është pjesë e zhvillimit afatgjatë dhe politikës së biznesit të kompanisë, në drejtim të objektivave strategjikë kryesorë që lidhen me globalizimin e markës “Alkaloid” dhe me synimin për të forcuar pozicionet ekzistuese të eksportit, veçanërisht në tregje. të Bashkimit Evropian. Duke marrë parasysh se më shumë se 65% e vendosjes së produkteve të kompanisë është e destinuar për eksport,…

Lexo më Shumë

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, në një intervistë për “Focus” pohon se incidentet e ndodhura në njërën nga protestat, kur njëri prej anëtarëve të partisë së tyre nxori armën dhe qëlloi në masa e protestuesve, u provokuan nga grupet e tifozëve të Shkupit, të cilat menaxhoheshin nga Artan Grubi nga partneri i koalicionit qeveritar, BDI. FOKUS: Në një nga protestat kundër propozimit francez, ju si parti ishit në qendër të vëmendjes. Çfarë ndodhi mbrëmjen kur bashkëpartiaku juaj qëlloi me armë ndaj një mase protestuesish? TARAVARI: Pra, ne nuk jemi fare aktiv në…

Lexo më Shumë

Ambasadori i Turqisë në Shkup, Hasan Mehmet Sekizkok deklaroi se vendi i tij ka kërkuar nga Мaqedonia e Veriut, ekstradimin dhe dëbimin e rreth 80 pjesëtarëve të organizatës terroriste FETO. Sekizkok në takimin me gazetarët në rezidencën e ambasadës në Shkup rikujtoi se  15 korriku në Turqi është përjetuar një tentativë për grushtshteti, një përpjekje e paprecedentë në historinë botërore. Ambasadori tha se tentativa për grusht shteti ka mbetur e pasuksesshme falë lidershipit të presidentit Rexhep Taip Erdogan si dhe qëndrimit të vendosur të forcave të sigurisë dhe popullit turk. Sekizkok vuri në dukje se është e rëndësishme të mos…

Lexo më Shumë

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti në emisionin Klan Debat tha se tregut në RMV i mungon fuqia punëtore. ”Vizitova tre fabrika në komunën e Bogovinës, njëra prodhonte frigorifer për shtetet e evropës, Itali, Britani, Francë për hotele me 5 yje por ishte në vështirësi dhe kërkonte puntorë. Fabrika e dytë prodhonte dyer dhe dritare për tregun evropian, Gjermani, Austri, Danimarkë, djemt e tij i kishte ndalë të dy ishin me fakultet punonin punë teknike si e mësojnë punën ikin në tregun evropian rroga neto ishte 500 euro. Fabrika e tretë prodhonte kabllo elektrike gjitha madhësitë për tregun Gjerman, pra shkrinte…

Lexo më Shumë

Deputeti i Alternativës, Skënder Rexhepi-Zejd, i ftuar në emisionin Click plus në Televizionin 21 tha se nëse Alternativa nuk arrin të jetësojë pikat e saj programore. Atëherë duhet të braktisi Qeverinë, në të kundërt do të pësoj fatin e partive të tjera që kanë shkuar në histori. “Alternativa nuk ka qenë asnjëherë më e fuqishme se tash, Qeveria varet prej deputetëve të Alternatives.  Alternativa i ka të gjitha mundësitë të realizojë programin e saj politik pa I dhënë llogari askujt. Nëse Alternativa nuk arrin të jetësojë pikat programore të braktisë Qeverinë menjëherë”, tha Zejdi.

Lexo më Shumë

Pas një ngjarje jo të lakmueshme nga Prilepi ku para tre viteve Xhani Alioski me familjen e tijë u larguan nga lokali vetëm se nënën e kishte të mbuluar dhe flisnin shqip, raperi mirënjohur Slatkar kërkon falje në këngën e tijë në gjuhën shqipe duke futur fjalën “Mirdita, ata janë nazi, nuk jamë unë” e që spoti ishte xhiruar në Beograd. E gjitha kjo e inspiruar nga storja e gazetarit Furkan Saliu i cili kishte publikuar rastin në Klan Televizion dhe kishte ngjallur shumë komente në rrjetet sociale. Infot brenda Almakos tregojn që artisti maqedonas ishte mjaft i provokuar nga…

Lexo më Shumë

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka takuar kryetarin e Kuvendit të Madh Kombëtar të Republikës së Turqisë, Mustafa Shentop. Në takim u konfirmuan bashkërisht marrëdhëniet tradicionalisht të mira dhe miqësore mes dy vendeve, të cilat janë duke u përmirësuar, gjë që tregon rritjen e vëllimit tregtar në vitin 2021, si dhe faktin se kompanitë turke janë ndër investitorët më të mëdhenj në vend. Vlerësohet se vendi kujdeset për të gjithë qytetarët në mënyrë të barabartë, se Maqedonia e Veriut është shembull se si qytetarët e kulturave, feve dhe bashkësive etnike të ndryshme mund të jetojnë së…

Lexo më Shumë

FB status i Bojan Mariçiq,zv,kryeministër për euro integrime : Me Erion Veliaj njihemi dhe bashkëpunojmë që prej vitit 2001,kur në rrethana ende të paqarta të Ballkanit Perëndimor, ne zhvilluam programe rinore në sektorin civil për mendim kritik, për debate dhe mirëkuptim të ndërsjellë përmes diskutimit dhe jo dhunës. Sonte si kryetar i komunës së Tiranës ishte nikoqir në një darkë pune në kuadër të nismës “Dialogje për Ballkanin”, e cila na kujtoi angazhimet tona si aktivistë civilë. Sot, nga një distancë kohore prej 20 vitesh që nga ajo kohë, ne konfirmojmë bashkërisht se në rajonin tonë kanë mbizotëruar paqja dhe…

Lexo më Shumë

Sela këshilloi sot Apasievin që të shkojë në kurs për të mësuar shqipen dhe çiftelinë, përcjell News33.tv “Apasievit a e dinë çfarë i bën mirë? Unë uroj që ai të zgjerojë horizontet e tija dhe është edukatë dhe kulturë të njohësh edhe gjuhët e huaja. Gjuha shqipe është e huaj për Apasievin, por nuk duhet të jetë gjuhë e urryer. Atij unë i sugjeroj që të nis një kurs për gjuhën shqipe, për ta folur gjuhën shqipe dhe bashkë me kursin e shqipes dhe ca leksione në çifteli dhe bashkë me Ali Ahmetin le t’ja krisin këngës”, tha Sela kurse…

Lexo më Shumë

Kryetari i partisë maqedonase “E majta”, Dimitar Apasiev ka reaguar në lidhje me uniformat me dy gjuhë të policisë. Ai pyet se si ka mundësi që unfiformat dy gjuhëshe të policisë vendosen me Rregullore të qeverisë. “LSD është e keqja më e madhe që e ka gjetur Maqedonia”, shprehet Apasiev. Ai po ashtu preton publikisht se do të burgoseni pas ndërrimit të pushtetit.

Lexo më Shumë

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është deklaruar për vendimin qeveritar me të cilin është miratuar Dekreti që uniformat e policisë të bëhen edhe në gjuhën shqipe. “Qeveria miratoi ndryshimet në Dekretin që formalizon përdorimin e gjuhës shqipe edhe në uniformat e policisë. ✅Një tjetër detyrë e kryer me sukses konform Kushtetutës dhe Ligjit që reflekton zbatimin e përpiktë të parimeve të barazisë si garancë e progresit të vendit tonë”, shkroi Ahmeti në Facebook.

Lexo më Shumë

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka komentuar vendimin e Qeverisë që të ndryshojë Dekretin për uniformat dhe simbolet, me të cilat tani, uniformat e policisë do të jenë edhe në gjuhën shqipe. Ai thotë se nuk është i befasuar nga ky veprim i Qeverisë Kovaçeskit, madje duke ironizuar ka thënë se ai, pra kryeministri Kovaçevski “mund edhe në ballë të shkruaj tatuazh në dy gjuhë, tre apo katër”. “Unë do të isha befasuar nëse do të sillnin fabrikë të re, të krijonin vende të reja të punës, të kishte rritje ekonomike, të kishte më tepër para. Të mos kishte skandale,…

Lexo më Shumë