Tag: zbulim

Shkencëtarët zbulojnë organin e ri të panjohur në qendër të kokës së njeriut

22/10/2020

01:36 | 22 Tetor 2020 Studiues mjekësore kanë bërë së fundmi një zbulim të rëndësishëm anatomik, të asaj që mund të quhet një organ i ... Read More

Kanceri mund të shërohet, ja cili është ilaçi

14/10/2019

Ilaçi kundër kancerit ekziston, ndërkaq për atë zbulim që nga viti 1923 shkencëtari gjerman Otto Heinrich Warburg ka marrë çmimin “Nobel”, kurse sot me qëllim ... Read More

Ekziston ilaçi kundër kancerit për ata të cilët marrin guximin ta provojnë!

11/10/2019

Ilaçi kundër kancerit ekziston, ndërkaq për atë zbulim që nga viti 1923 shkencëtari gjerman Otto Heinrich Warburg ka marrë çmimin “Nobel”, kurse sot me qëllim ... Read More

Ja pse nuk duhet ta pini ujin në këmbë

04/10/2019

Kohët e fundit shkenca ka bërë një zbulim të veçantë e cila lidhet me mënyrën sesi duhet të pihet uji. Kjo duket e çuditshme por ... Read More

Piu qumësht me hudhër dhe nuk e besoi atë që i ndodhi

28/08/2019

Kjo pije mjekësore e krijuar nga spanjollët ka qenë një zbulim në fushën e shëndetit. Pirja, përveç parandalimit të shumë sëmundjeve, ka treguar se trajton ... Read More

Zbulohet një xhami 1200 vjeçare, një ndër të parat në botë

19/07/2019

Xhamia do të jetë një zbulim i rrallë Një nga xhamitë më të hershme në botë, e ndërtuar rreth 1 mijë e 200 vjet më ... Read More

Obeziteti dëmton trurin dhe zvogëlon materien gri

30/04/2019

Këtë zbulim e ka bërë një studim i kryer nga “Leiden University Medical Center”, në Holandë, dhe i publikuar në revistën shkencore “Radiology”. Edhe kërkime ... Read More

Molliqaj thotë se Glauk Konjufca një vit ka punuar për SHIK-un

02/02/2019

Deputeti i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, thotë se ka bërë një zbulim për ish- partiakun e tij Glauk Konjufcen. Molliqaj thotë se Konjufca ka qenë ... Read More

Spasovski: DSK-ja ka të drejtë të vazhdojë të përgjojë

28/12/2018

28 Dhjetor 2018 / 15:44 Propozim-ligji për Agjencinë për zbulim të brendshëm legalizon përdorimin e të ashtuquajturve “furgonë të verdhë” nga ky institucion i cili ... Read More

Paqartësi rreth punës së Agjencisë për Zbulim të Brendshëm

26/12/2018

26 Dhjetor 2018 / 15:44 Propozimi/ligji për Agjencinë për zbulim të brendshëm nuk parashikon vlerësimin dhe selektimin e të dhënave të cilat do të barten ... Read More