Tag: qendrës

Juventus gjen zëvendësuesin e Moratas

24/12/2020

Juventus është duke kërkuar për një sulmues të qendrës gjatë merkatos së janarit dhe emra të shumtë janë përmendur nga njerëz pranë klubit. 2020 përfundoi ... Read More

Ekspertët: Koronavirusi mund të mos zhduket kurrë

24/07/2020

Eksperti i sëmundjeve infektive dhe drejtori i Qendrës për Hulu mtim të Sëmundjeve Infektive në Minesota, Michael Osterholm, ka thënë se ka shumë mundësi, që ... Read More

Mjekët zhvillojnë metodën revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide

20/12/2019

Mjekët e Qendrës Mjekësore të Universitetit Hadassah – Spitali Hadassah në Izrael kanë zhvilluar një metodë të re “revolucionare” që identifikon kancerin e gjëndrave tiroide ... Read More

Sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

04/12/2019

Sipas Qendrës për Kontrollim dhe Parandalim të Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishme, që mund ta bëni për të ... Read More

Një institut izraelit zbulon kurën për kancerin në pankreas

04/06/2019

Një hulumtuese e qendrës mjekësore “Chaim Sheba” e ka zbuluar një ilaç të mundshëm për kancerin e pankreasit.“Në historinë e onkologjisë janë bërë vetëm dy ... Read More

Rushiti: Sa më shumë vonohet dënimi i dhunuesve, aq më keq për viktimat e luftës

21/05/2019

Drejtoresha e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, Feride Rushiti, ka thënë se sa më shumë që të vonohet një proces ku ... Read More

Vasfije Krasniqi-Goodman: Zëri im do të jehoj gjithandej për të vërtetën e madhe

17/05/2019

Vasfije Krasniqi Goodman – aktiviste e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës-QKRMT, ka bërë edhe një reagim pas publikimit të një fotografive ... Read More

Në Klinikën e Syve në QKUK i shpëtohet të pamurit foshnjës njëmuajshe

14/05/2019

Një ekip i mjekëve specialistë në Klinikën e Syve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka kryer me sukses një ndërhyrje në sytë e një ... Read More

Vasfije Krasniqi Goodman, fituese e çmimit Kim Bok-Dong për paqe

10/05/2019

Vasfije Krasniqi Goodman – aktiviste e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës-QKRMT, e cila avokon për të mbijetuarit e dhunës seksuale në ... Read More

Kirurgjia Torakale fillon aplikimin e metodave bashkëkohore për operim

08/05/2019

Në Kirurgjinë Torakale të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është aplikuar metoda më e re kirurgjike,video-kirurgjike, “Vats Uniportal”. “Operacioni është kryer me sukses të plotë ... Read More

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri regjistrohet si organizatë jo fitimprurëse

23/04/2019

Boiken Abazi,  drejtor Ekzekutiv i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, ka bërë të ditur se Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë javën e kaluar ka ... Read More

Vdekja e 6-vjeçarit nga Peja – QKUK thotë se fëmija ishte në gjendje të rëndë

18/04/2019

Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës, ka njoftuar se, se fëmija A.B (2013) ka ardhur në gjendje të rëndë kome nga Peja në ... Read More