Tag: infektive

A duhet të vaksionohen përsonat që e kanë kaluar Covidin

16/01/2021

Specialisti i sëmundjeve infektive tregon se a duhet të vaksinohen ata që e kanë tejkaluar COVID-19. Pavarësisht infektimit fillestar, Qendra amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin ... Read More

Vaksina kundër Covid-19, Fauci e bën këtë gjë

05/12/2020

Fauci u kërkon falje britanikëve. Anthony Fauci, eksperti i lartë i sëmundjeve infektive amerikane, ka kërkuar falje për vërejtjet që dukej se kritikonin procesin e ... Read More

Alarmi: Gjashtë deri 12 javët e ardhshme më të errëtat që nga fillimi i pandemisë

19/10/2020

Gjashtë deri 12 javët e ardhshme më të errëtat që nga fillimi i pandemisë. Eksperti i sëmundjeve infektive paralajmëron se 6 deri në 12 javët ... Read More

Ekspertët: Koronavirusi mund të mos zhduket kurrë

24/07/2020

Eksperti i sëmundjeve infektive dhe drejtori i Qendrës për Hulu mtim të Sëmundjeve Infektive në Minesota, Michael Osterholm, ka thënë se ka shumë mundësi, që ... Read More

Mjekja shqiptare drithëron me fjalë: Bëni këtë gjë kundër Covid-19 që të mbroni familjen

18/07/2020

Në këtë dokumentar janë sjellur pamje ekskluzive brenda Klinikës Infektive, ku kanë dhënë rrëfimet e tyre shumë pacientë me koronavirus. Rukije Mehmeti, Drejtoreshë e Klinikës ... Read More

Drejtoresha e Infektivës: Kishim raste kur deri në 12 orë qëndruam pa bukë duke u kujdes për pacientë

01/07/2020

Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës në Klinikën Infektive, Lindita Ajvazaj, ka treguar për punën e stafit të saj gjatë kohës së pandemisë Covid-19. Ajo në ... Read More

Hoti e Zemaj në kundërshtim me njëri-tjetrin, njëri thotë Infektiva e stërmbushur tjetri e quan gënjeshtër

01/07/2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i ka quajtur gënjeshtra deklaratat se në Klinikën Infektive nuk ka vend për pacientët me koronavirus. Sipas tij, situata me ... Read More

Specialistja Silva Bino: 22 këshilla për të parandaluar koronavirusin

03/02/2020

Voltiza Duro – Ditën e djeshme shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino ka publikuar disa këshilla të vlefshme për të gjithë ... Read More

Kujdes, këto janë shenjat që tregojnë se keni insekte shtrati në shtëpinë tuaj

04/12/2019

Edhe pse insektet në shtrat nuk transmetojnë asnjë sëmundje infektive, ato ende mund të jenë shqetësuese dhe madje mund të shkaktojnë disa probleme shëndetësore.Nga reagimet ... Read More

Si të parandalohet tuberkulozi

16/10/2019

Tuberkulozi është një sëmundje infektive ngjitëse, e shkaktuar nga mykobakteri tuberkular.Përgatiti: Syzana Haradinaj Zakonisht ky mikrob sulmon mushkëritë, por mund të prekë gjithashtu edhe organe ... Read More

Drejtori i Klinikës Infektive tregon detaje të reja për personat e helmuar nga iftari në Drenas

22/05/2019

Drejtori i Klinikës Infektive në QKUK, Hamdi Ramadani, ka konfirmuar për Telegrafin së janë mbi 60 raste që kanë kërkuar shërbime mjekësore pas helmimit me ... Read More

Rriqrat “zhvendosen” në Prishtinë, 23 raste të pickimit për një muaj

19/05/2019

Për një muaj nga pickimi i rriqrave në Klinikën Infektive të QKUK-së, ndihmë kërkuar 37 pacientë. Përderisa viteve të kaluara shumica e pacientëve gravitonin nga ... Read More