Tag: barnave

Në Kosovë çdo i dyti e përdorë për dhimbje koke, OKI mund të shkaktojë sulm në zemër

14/10/2021

“OKI” vazhdon të jetë njëri prej barnave që po përdorët në vazhdimësi nga kosovarët kundër dhimbjeve të kokës. Në fakt Shqipëria vitin e kaluar kishte ... Read More

Këto janë barnat e reja që mund të ndalojnë COVID-19 në fazat e hershme të virusit

22/04/2021

Një grup i ri i barnave është shpallur si një mënyrë për të parandaluar virusin COVID-19 dhe për të përmirësuar nivelet e mbijetesës në spital. ... Read More

“AstraZeneca nuk bart rrezik specifik”

31/03/2021

AstraZeneca nuk bart rrezik specifik sipas Agjencisë Evropiane të Barnave. Ekspertët që po hetojnë lidhjet e mundshme midis vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit dhe mpiksjes së ... Read More

Administrata e Barnave në ShBA: Kujdes me dezinfektuesit e duarve, disa mund të shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim

09/07/2020

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në ShBA ka shtuar më shumë lloje të dezinfektuesve të duarve në lisën, si produkte të kontaminuara me metanol toksik. ... Read More

Njihuni me ilaçin më të ri kundër migrenës

24/12/2019

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA ka aprovuar një ilaç të quajtur ubrogepant për trajtimin akut të migrenës.Ky ilaç mund të jetë një opsion ... Read More

Cilat janë rreziqet që vijnë nga trajtimet estetike

27/09/2019

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA (FDA) paralajmëron për rrezikun e injektimit të mbushësve të lëkurës që përdoren për qëllime kozmetikeKy rrezik mbart injeksionin ... Read More

Barnat kundër osteoporozës e zvogëlojnë rrezikun nga vdekja e hershme për 34%

15/08/2019

Një studim i fundit ka gjetur një lidhshmëri në mes të barnave që e trajtojnë sëmundjen e osteoporozës dhe zvogëlimin e rezikut nga vdekja e ... Read More

Ja si funksionon injeksioni për shtimin e dëshirës seksuale tek femrat

25/06/2019

Administrata e Ushqimeve dhe Barnave, së fundmi ka aprovuar një tabletë të re, në formë të injeksionit e cila i trajton gratë, që vuajnë nga ... Read More

Është aprovuar tableta, që rrit dëshirën seksuale tek femrat

24/06/2019

Administrata e Ushqimit dhe Barnave kanë aprovuar barin më të ri, i cili arrin të rikthejë dëshirën seksuale tek femrat, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.Kjo ... Read More

Vitamina C mund tё ulё efektin e barnave antikanceroze

16/05/2019

Pёrdorimi i tepërt i vitaminës C mund ta zvogëlojё efektin e barnave tё cilat përdorёn nё terapinë e pengimit tё zhvillimit tё tumorit Hulumtimet kanё ... Read More

Ismaili: Lista esenciale e barnave pret dritën e gjelbër nga OBSH-ja

27/04/2019

Lista esenciale e barnave nuk është azhurnuar që nga viti 2013 dhe e cila ka bërë që të mos jetë në përputhje me nevojat e ... Read More

Barnat kundër diabetit zvogëlojnë edhe rrezikun e kësaj sëmundje

17/04/2019

Një lloj i barnave, që përdoren për trajtimin e diabetit është zbuluar se ka efekt edhe në zvogëlimin e rrezikut nga problemet e veshkave.  Sipas ... Read More