Mot me diell dhe vranësira mesatare, temperatura deri në 36 gradë

Mot me diell dhe vranësira mesatare, temperatura deri në 36 gradë

Moti do të jetë me diell dhe i nxehtë, me vranësira të vogla deri mesatare. Pasdite do të ketë dukuri të izoluar të reshjeve të rrëmbyeshme afatshkurta të shiut, bubullima dhe erë të përforcuar. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 12 deri 22 gradë, ndërsa maksimalja do të arrijë prej 29 deri 36 gradë Celsius. UV=8.

Në Shkup moti do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Temperatura minimale do të zbresë deri 18 gradë, ndërsa maksimalja do të arrijë 34 gradë.

Gjatë fundjavës moti do të jetë jostabil, me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima në disa vende, ndërsa lokalisht proceset do të jenë më intensive në formë të motit të lig me reshje më të rrëmbyeshme (mbi 10 litra për 3 orë), erë të përforcuar dhe dukuri të breshrit. Reshje lokale të shiut të rrëmbyeshëm do të ketë edhe nga e hëna.