Author: Arian Arci

Një paraglajdist ka humbur jetën, ndërsa një tjetër ka marrë lëndime të rënda trupore pasi që të dy kanë rënë në vendin e quajtur “Meçkin Kamen” në Krushevë, njoftojnë nga MPB-ja. Ngjarja tragjike ka ndodh rreth orës 12:40 tek vendi Meçki Kamen. Paraglajdeisti me lëndime të rënda trupore është dërguar për mjekim në Prilep. Sipas Natalija Siporvës, shefe e sektorit për marrëdhënie me publikun në MPB, detajet tjera për ngjarjen tragjike nuk dihen. Policia ka kryer inspektim në vendin e ngjarjes.

Lexo më Shumë

Komisioni për zgjedhje dhe verifikime pranë Federatës së Futbollit të Maqedonisë (FFM) refuzoi tre nga gjithsej katër kandidaturat për kryetar të ri. Nga FFM njoftojnë se pasi janë shqyrtuar kandidaturat e dorëzuara është konfirmuar se vetëm kandidatura e OFS Kavadar për Sashko Tasevin pranohet për shkak se kandidati i propozuar i ka përmbushur kushtet e përgjithshme dhe të posaçëm nga statuti i Federatës së Futbollit të Maqedonisë, transmeton Medial.mk. Tre kandidaturat e tjera të OFS Negotinë dhe OFS Resnjë për Haralampie Haxhi Risteski, të OFS Tetovë për Vllatko Kostovin dhe të OFS Kumanovë për Vujadin Stanojkoviqin nuk pranohen për shkak…

Lexo më Shumë

Mot i lig i shoqëruar me bubullima, breshër dhe shi të rrëmbyeshëm pas orës 14:30 e përfshiu Ohrin. Shumë rrugë u përmbytën, gjë që e vështirësoi komunikacionin, ndërsa uji ka hyrë edhe në oborre dhe shtëpi. Moti i lig, i cili zgjati rreth një orë, ishte i përcjellur me erë të fuqishme e cila theu degë dhe disa drunj të vjetër. Ekipe të Ndërmarrjes komunale publike “Komunaleci i Ohrit” janë në teren dhe punojnë në pastrimin e pasojave.  

Lexo më Shumë

Ish-kryeministri Lubço Georgievski në kolumnën e publikuar në BGNES thekson se kreu politik dhe shtetëror bullgar zhvillon politikë tërësisht joparimore lidhur me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me deklaratën e tij të paradokohshme se Kryengritja e Ilindenit është maqedonase. Thekson se ai personalisht në periudhë prej rreth tre dekada ka tentuar që në Maqedoni të sjellë qasje të re ndaj politikës bullgare, por edhe të iniciojë lexim të ri të historisë së Maqedonisë për marrëdhëniet me popullin bullgar. “Në këto 28 vite kritikat më së shumti i kisha të orientuara drejt mitologjive maqedonase, gënjeshtrave dhe fobive historike. Në…

Lexo më Shumë

Një shkupjan ka paraqitur se është sulmuar nga një i punësuar në Shërbimet administrative në ndërtesën e RTM-së përderisa ka pritur të marrë letërnjoftimin, njoftoi policia. Policia njoftoi se dje në orën 17:20 në Stacionin policor “Qendër”, D.M. (38) nga Shkupi, kishte paraqitur se rreth orës 16:00 në rrugën “Kej Dimitar Vlahov” në RTM – Shërbimet administrative, përderisa ka pritur të marr letërnjoftimin është sulmuar fizikisht nga ana e një të punësuari. Policia ka ndërmarrë masa për zbardhjen e rastit.

Lexo më Shumë

Një person ka shtënë me armë drejt dy të tjerëve. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Çair, në afërsi të marketit Princ. Ministria e Punëve të Brendshme e konfirmoi rastin për Televizionin Shenja dhe shtoi se përleshja e armatosur ka ndodhur sipas të gjitha gjasave, për shkak të mosmarrveshjeve financiare, respektivisht për çështje borxhesh. Por fatmirësisht nuk ka as të lënduar e as viktima. Personi që ka shtënë me armë dhe ata drejt të cilëve është gjuajtur po merren në pyetje në polici dhe pas zbardhjes së rrethanave, policia tha se do të dalë me detaje. “Ju konfirmojmë se ka ndodhur…

Lexo më Shumë

Profesori dhe anëtari i Fraksionit Demokratik të VMRO-DPMNE-së, Jove Kekenovski, thotë se deklaratat e ish ministrave, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski, të dhënë në seancën gjyqësore për rastin “Titanik”, se kanë qenë viktimë e përgjimit, në fakt janë drejtim të gishtit ndaj eprorët e dyre të deridjeshëm. “Jankulloska dhe Janakieski me ankesën e tyre se nuk mund të gjykohen me materialet nga përgjimet e paligjshme në DSK dhe se ata janë palë e dëmtuar, a nënkupton kjo se ata e drejtojnë gishtin drejt eprorëve të tyre politik të deridjeshëm?”, pyet Kekenovski.

Lexo më Shumë

Nga e enjtja e ardhshme një herë në javë në “Pyeteni ministrin”, shefi i diplomacisë së Maqedonisë Nikolla Dimitrov do të përgjigjet në pyetjet e drejtpërdrejta nga qytetarët lidhur me Marrëveshjen dhe referendumin për emrin e shtetit. Në intervistën për Televizionin 24, ministri tha se përmes xhirimit të drejtpërdrejtë në mediat sociale, disa ditë do të mblidhen pyetje dhe pastaj një herë në javë, të enjten, do të përgjigjet ndaj pyetjeve. Dimitrov ka thënë se ende nuk ka njohuri se sa do të kushtojë organizimi i referendumit, por më e rëndësishme, tha ai, “është që qytetarëve t’u shpjegohen elementet themelore…

Lexo më Shumë

BFI-ja në Republikën e Maqedonisë informon se dita e Kurban Bajramit bie më 21.08.2018, ditë e martë. Manifestimi qendror bëhet në Xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup, ndërsa falja e Namazit të Kurban Bajramit kryhet në ora 06:28. Nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale kanë bërë të ditur se dita e martë do të jetë ditë jopune për Besimtarët e konfesionit islam me rastin e festës së Kurban Bajramit.

Lexo më Shumë

Katër shtetase nga Maqedonia janë lënduar më lehtë në një aksident trafiku që vonë pasdite ka ndodhur në afërsi të kalimit kufitar “Qafëthanë”, në kufirin Shqipëri-Maqedoni. Në aksident ka marrë pjesë edhe një automjet me targa nga Maqedonia, përcjell Medial.mk. Edicioni elektronik i gazetës “Shekulli” shkruan se në aksident më lehtë janë lënduar shtetaset nga Maqedonia Valeria K. (25), Orhidea V. (38), A.V. (17) dhe Andrea K, të cilët kanë marrë ndihmë të nevojshme shëndetësore në spitalin në Librazhd. Policia kreu ekspertizë. Sipas informatave, automobili në të cilin kanë qenë shtetaset nga Maqedonia, nga arsye ende të panjohura, ka kaluar…

Lexo më Shumë

Institucionet shtetërore kanë hapur konkurse punësimi për më shumë se 200 persona. 125 të punësuar kërkohen nga Armata e Maqedonisë, Regjistri Qëndror ka hapur konkurs për 34 vende të reja pune, Enti Shtetëror i Statistikës, 22 vende, Arkivi Shtetëror 9 vende, Shërbimet në Qeveri 8 vende, Radio televizioni i Maqedonisë 7 vende, Ministria e Arsimit 3 vende të reja pune. Të gjitha konkurset mund ti gjeni në faqen zyrtare të Agjencisë për Administratë. Por megjithëse konkursi është i hapur, vërehet mungesë e interesimit të të paraqiturve në konkursin për punësime në Radio Televizionin e Maqedonisë. Aktualisht me këtë konkurs, në…

Lexo më Shumë

Ish-Kryeministri Nikolla Gruevski dhe të pandehurit e tjerë në lëndën “Titanik” do të ulen nesër në bankën e të akuzuarve, pasi pas pushimit të gjykatës nesër vazhdojnë seancat gjyqësore. Seanca e fundit për lënden “Titanikun” duhej të ndodhte më 3 korrik, por u shty për shkak të mungesës së pranisë së të akuzuarës Gordana Jankulloska, e cila sipas avokates të saj Sanja Aleksiq, ajo ishtë në spital duke pritur që të lindte fëmijë. Gjyqtari Osman Shabani me 3 korrik ka njoftuar se e akuzuara Jankullovska ka të drejtën të mos thirret për 45 ditë për t’u paraqitur në gjykatë, gjë…

Lexo më Shumë