Zvicra me çokollatat më të mira?

Zvicra me çokollatat më të mira?

20:20 | 30 Tetor 2021

Duke qenë se brenda familjes, shoqërisë, apo edhe kolegëve të punës, në kuptimin e përgjithshëm, ka festa të vogla, si ditëlindje, party, etj, dhurata është një nga gjërat që preferohet nga çdo njeri. Veçmas tani që jemi edhe në prag të festave të fundvitit, siç janë Krishtlindjet, dhuratat janë të mirëseardhura, transmeton albinfo.ch.

Çokollata zvicerane, shquhet për shijen e saj më të mirë dhe që preferohet nga çdo person. Për këtë arsye shumica e njerëzve e bëjnë një dhuratë të tillë, pasi që tradita e Zvicrës në çokollat, është e madhe.

Sipas të dhënave të “Statisca.com”, konsumatori më i madh në botë i çokollatës është Zvicra, me gati 9 kg për banor në vit.

Zvicra është e njohur për çokollatën e saj të jashtëzakonshme. Në dyqanet e aeroporteve çokollatat zvicerane janë gjithnjë në rafte dhe nuk është surprizë që zviceranët e konsumojnë për frymë këtë produkt më shumë se çdo shtet tjetër në botë.

Duke ilustruar aftësinë e Zvicrës për inovacion si dhe sensin e saj të traditës, çokollata është një burim krenarie për vendin dhe kontribuon në imazhin e saj në gjithë botën, transmeton albinfo.ch.

Më poshtë gjeni 6 arsye pse këto çokollata kanë një sukses të tillë:

1) Një vend pionier në çokollatë

Zvicra është një nga vendet e para që ka prodhuar çokollatë, falë një numri pionierësh. Në 1819, François-Louis Cailler hapi një strukturë të mekanizuar prodhimi në Corsier-sur-Vevey mbi Liqenin e Gjenevës. Në 1826, ishte radha e Philippe Suchard për të ngritur një fabrikë çokollate në Serrières, në kantonin Neuchâtel. Numri i çokollatave vazhdoi të shumëfishohej deri në fund të shekullit të 19 – jo vetëm që e bëri çokollatën të popullarizuar në Zvicër, por ndihmoi në zhvillimin e njohurive në këtë fushë, transmeton tutje albinfo.ch.

2) Çokollatë plus qumësht: një kombinim fitues

Në 1875, Daniel Peter mendoi për të kombinuar qumështin me çokollatën. Pas përpjekjeve të shumta në fabrikën e tij Vevey, ai zbuloi përzierjen e përsosur, e cila shpejt u bë një sukses i madh – dhe një që do të lidhte Zvicrën me çokollatën përgjithmonë.

3) Shkrihet në gojën tuaj, falë një teknike të 1879

Cilësia e çokollatës zvicerane ka një element tjetër që garanton suksesin e saj. Karakteri i tij i butë dhe i butë është rezultat i një teknike inovative të njohur si ‘conching’, e cila homogjenizon produktin dhe ndihmon në krijimin e aromës. Ne kemi Rodolphe Lindt për të falënderuar për këtë metodë, të cilën ai e përdori për të krijuar çokollatën e parë të shkrirë në gojë. Ai paraqiti një patentë për këtë proces në 1879, kur po drejtonte një kompani prodhuese në Bern.

4) Një industri krijuese, gjithmonë në kërkim të inovacionit

Industria zvicerane e çokollatave është e bazuar në traditë, por gjithmonë kërkon të hapë terren të ri. Ajo është një nga sekretet e suksesit të saj. Recetat dhe teknikat e reja zhvillohen rregullisht. Këto shpesh janë ndryshime të vogla që përmirësojnë procesin e prodhimit. Shkencëtarët gjithashtu luajnë rolin e tyre në kërkimin e metodave të reja, duke ndarë gjetjet e tyre me industrinë – të tilla si grupi i punës me çokollatë i udhëhequr nga Erich Windhab, profesor në Institutin e Ushqimit, Ushqimit dhe Shëndetit ETH Zurich.

5) Një standard i lartë i cilësisë, zakonisht zviceran

Produktet zvicerane zakonisht njihen për cilësinë e tyre dhe çokollata nuk bën përjashtim. Në fakt, kjo cilësi nuk pasqyrohet vetëm në lëndët e para të zgjedhura, por lidhet edhe me ekspertizën në këtë sektor. Sipas Chocosuisse, çokollata me cilësi të mirë duhet të shkrihet në gjuhë pa u bërë e fortë ose pa lënë një ndjenjë ranore në gojë. Një person duhet të jetë në gjendje të shijojë aromën e mirë-orkestruar, delikate dhe delikate të çokollatës, pa asnjë shije të shijshme. Misioni i shoqatës Chocosuisse – i përbërë nga 18 kompani – është të sigurojë cilësi ….

6) Vetë njerëzit zviceranë konsumojnë shumë çokollatë

Zviceranët janë ekspertë dhe nuk kanë nevojë për asnjë inkurajim për të mbështetur industrinë e tyre kombëtare. Me konsum vjetor për frymë mesatarisht mes 11 dhe 12 kilogramë, zviceranët renditen ndër adhuruesit kryesorë të çokollatës në botë. /albinfo.ch./

TAGS