Tag: vota

Presidenti që fitoi zgjedhjet, por vdiq një ditë para se të marr detyrën

06/11/2019

Thuhet se presidenti i zgjedhur i Brazilit në vitin 1985, tha se nëse merr 500.000 vota nga partia e tij, as Zoti, s’do të mund ... Read More

Kryeshefi i Postës Sejdi Hoxha, zgjidhet kryetar i PDK-së në Drenas

18/05/2019

Sejdi Hoxha ka marrë timonin e PDK-së në Drenas, pasi mori më shumë vota se dy kundër-kandidatët Naim Bazaj e Kushtrim Prenku, në zgjedhjet e ... Read More

Kuvendi miraton rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

16/05/2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar propozim rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë. Me 79 vota për, asnjë votë kundër është miratuar kjo rezolutë. Lexo po ... Read More

Zgjidhet Rektori i Universitetit Publik “Ukshin Hoti” në Prizren

14/05/2019

Në mbledhjen e mbajtur më 14.05.2019 me votim unanim të anëtarëve prezentë (gjashtë vota) të Këshillit Drejtues është zgjedhur Rektor në Universitetin “Ukshin Hoti” në ... Read More

Zaev: Bëj thirrje për bashkim të madh në raundin e dytë

22/04/2019

Alsat 2019-04-22T00:51:37+02:00 Stevo Pendarovski i fitoi 321.201 vota kundrejt 316.872 të Gordana Siljanovska Davkovas dhe 79.169 vota të Blerim Rekës, kumtoi sonte kryeministri Zoran Zaev ... Read More

Sami Lushtaku zgjedhet kryetar i PDK-së në Skenderaj

21/04/2019

Me 215 vota për të delegatëve, 24 kundër dhe 4 abstenime, Sami Lushtaku është zgjedhur kryetar i Degës së PDK-së në Skenderaj. Votimi ka qenë ... Read More

Formohet komisioni për përmirësim të procesit zgjedhor

15/04/2019

Kuvendi i Kosovës me 70 vota pro e ka formuar komisionin ad-hock për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor, pas debateve për përzgjedhjen e anëtarëve ... Read More

Ylfete Fanaj nga Prizreni sërish rizgjidhet deputete në Parlamentin Kantonal

31/03/2019

“Jam shumë e gëzuar: me 6908 vota të fituara, kam arritur rezultatin më të lartë në qytetin e Lucernit dhe jam rizgjedhur (në Parlamentin e ... Read More

Haradinaj: BE-ja ti jep epilog çështjes së liberalizimit të vizave për Kosovën

28/03/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se në Parlamentin Evropian me 331 vota për, është konfirmuar fillimi i trialogut për liberalizimin e vizave për ... Read More

Nuk kalon interpelanca për Spasovskin

11/03/2019

11 Mars 2019 / 22:46 Me 59 vota “për”, 20 vota kundër dhe 10 të përmbajtur Kuvendi nuk kaloi interpelanca kundër ministrit të Brendshëm, Oliver ... Read More

Kuvendi miraton platformën për dialogun

07/03/2019

Kuvendi i Kosovës me 61 vota për ka miratuar Platformën për dialogun mbi Marrëveshjen përfundimtaren gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes ... Read More

Kuvendi me 58 vota për, miraton Projektligjin për detyrat dhe kompetencat e delegacionit për dialogun me Serbinë

07/03/2019

Kuvendi i Kosovës me 58 vota për ka miratuar, Projektligjin nr. 06/L45 për detyrat dhe kompetencat e Delegacionit shtetërorë të Republikës së Kosovës në procesin ... Read More