Tag: studentët

Studiuesit: Rrjetet sociale, bastion i depresionit

30/11/2019

Studimi ka zbuluar se studentët që kufizonin përdorimin e përditshëm të Facebook, Instagram dhe Snapchat në 10 minuta në ditë, kishin përjetuar rënie të ndjeshme ... Read More

Studentët të cilët flejnë më pak se 7 orë kanë 50% nota më të ulëta

02/10/2019

Studentët e kolegjeve, të cilët bëjnë gjumë të rregullt, përkatësisht flejnë 8 orë gjatë natës,sidomos në kohën e provimeve kanë nota dukshëm më të larta ... Read More

Studentët në Shqipëri iu rikthehen protestave

22/05/2019

Pas katër muajve studentët në Shqipëri u kanë këtyre protestave me kërkesat për plotësimin e kushteve të arritura me Paktin për Universitetin. Studentët kanë hedhur ... Read More

Rama premton investimeve në arsim

11/04/2019

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka zhvilluar një takim me studentët e universiteteve publike në lidhje me investimet në konvikte. Ai është zotua se do ... Read More

Kryeministri Rama paralajmëron ndryshime në diplomaci

25/03/2019

Në takimin e zhvilluar sot me studentët, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka prezantuar portalin e transparencës universitare “u-tranparenca.al”. Ai tha se kjo është një ... Read More

Universiteti “Haxhi Zeka” mbështet Programin Nacional për Rininë

12/02/2019

Me qëllim të realizimit të Programit Nacional për Rininë edhe për studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, koordinatori nacional për kulturë rini dhe sport ... Read More

Nis greva tek Filologjiku, studentë e pedagogë, të bashkuar

21/01/2019

Studentët dhe pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë në Shqipëri, ashtu siç kishin paralajmëruar, kanë nisur sot grevën. Ata janë vendosur në oborrin e ... Read More

UP ofron punë praktike me pagesë për studentë

19/01/2019

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina“ përmes një thirrje publike ka ftuar studentët e saj që të aplikojnë për punë praktike në njësi akademike dhe administratë ... Read More

Studentët nesër protestojnë para MASHT-it kundër “punësimeve partiake në arsim”

15/01/2019

Studentët e Universiteteve Publike, nesër do të mbajnë një protestë që do të nis nga Biblioteka Kombëtare. Nëpërmjet një komunikate për media, studentët kanë bërë ... Read More

Studentët e FSHMN-së letër krerëve të shtetit, paralajmërojnë bojkot të mësimit

14/01/2019

Studentët e Fakultetit të Shkencave Matematiko-Natyrore, nëpërmjet një letre drejtuar kryeministrit Haradinaj, dhe kryeparlamentarit Veseli, kanë paralajmëruar bojkot të mësimit gjatë semestrit veror. Në këtë ... Read More

Studentët e Ekonomikut: Kauza jonë nuk është partiake

13/01/2019

Studentët e Ekonomikut kanë deklaruar se kauza e tyre nuk është partiake. Me anë të një letre, ata i drejtohen “studentëve, prindërve, intelektualëve dhe palaçove ... Read More

UBT fton studentët që të aplikojnë për bursa studimi në Hungari

09/01/2019

UBT njofton studentët se Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka hapur konkurs për ndarjen e bursave për studime të nivelit bachelor, master dhe PhD, përmes ... Read More