Tag: Shqipe

Në këtë orë bëhet varrimi i Ismet Pejës

23/11/2020

Ismet Peja ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare. Doajeni i muzikës shqipe, Ismet Peja, ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare, shkruan lajmi.net. Lajmin e trishtë ... Read More

I dashuri afrikan nga largësia ia shpreh dashurinë Adrianës në gjuhën shqipe

04/11/2020

Keith nga largësia ia shpreh dashurinë “Sasës” në gjuhën shqipe. Adriana Matoshi gjithmonë është përfolur si një nga femrat më të zonjat që ka pasur ... Read More

Flori Lloga: Ka kaluar koha e kasetave, sot publiku të voton me klikime

21/06/2020

Jeta e këngëtarit në SHBA, mes restorantit dhe muzikës Krahas muzikës së pastër shqipe që kultivon, Flori Lloga është dhe një biznesmen shumë i suksesshëm ... Read More

Vargjet e këngës ‘Baresha’ nga Nexhmije Pagarusha, bëhen pikturë unike

09/02/2020

Kënga “Baresha” e ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës, është dëgjuar, kënduar, e ripërpunuar nga shumë artist. Por piktori shqiptar, Samedin Asllani, ka zgjedhur një ... Read More

Vetëm 5 për qind e nxënësve mësojnë gjuhën shqipe në diasporë

13/04/2019

Beqir Cikaqi është një nga tre mësuesit në Shkollën Shqipe të Mësimit Plotësues “Nëna Tereza”, në Treviso të Italisë. Punën e mësuesit të gjuhës shqipe, ... Read More

Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon kurse të gjuhëve për të rinj

29/03/2019

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka nisur kurse tremujore të gjuhës shqipe dhe serbe për të rinj shqiptar, serb, boshnjak dhe romë nga komuna e ... Read More

Trenat në vend, gjuha shqipe jashtë përdorimit

28/03/2019

Anashkalimi i gjuhës shqipe në ekranet informuese në trenat e Maqedonisë së Veriut kanë irrituar udhëtarët shqiptarë, të cilët janë në numër të konsiderueshëm. Treni ... Read More

Dani publikon baladën e re “Pëllumbeshë”

15/03/2019

Këngëtari i njohur i muzikës së mirëfilltë shqipe, Ramadan Krasniqi – Dani, ka publikuar projektin e tij më të ri muzikor. “Pëllumbeshë” mban titullin kënga ... Read More

Tabela në vendkalimin kufitar të Tabanocit me përplot gabime

06/03/2019

6 Mars 2019 / 22:49 Zbatimi i gjuhës shqipe nga disa institucione të Maqedonisë së Veriut ka nisur me gabime gjuhësore që ka nxitur reagime ... Read More

Seancat e jashtëzakonshme me 5 dhe 6 mars

01/03/2019

Deputetja e Partia Socialdemokrate, Shqipe Pantina, pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit ka njoftuar se më 5 dhe 6 mars, do të mbahen seancat e ... Read More

74 vjetori i gazetës “Rilindja”

12/02/2019

Sot bëhen 74 vjet, kur për herë të parë u shtyp gazeta në gjuhën shqipe “Rilindja”, e cila fillimisht ishte e përjavshme. Numri i parë ... Read More

Pantina: Nga pesë kushtet tona vetëm një ka mbet për t’u realizuar (Video)

05/02/2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Shqipe Pantina nga Partia Soacialdemokrate (PSD), në një intervistë për Telegrafin ka folur për kushtet që kishte parashtruar kjo parti ... Read More