Tag: Serbinë

Pse Inter nuk e lejoi Kolarovin të luajë me Serbinë?

15/11/2020

Interi nuk e “lejoi” Kolarovin të luajë me Serbinë. Sipas raporteve në Serbi, Interi ia ka ndaluar Aleksandar Kolarovit të luajë në në finalen e ... Read More

Ekipi negociator ka mbetur “pa punë”, por jo edhe pa paga

14/05/2019

Ekipi negociator i Kosovës për dialogun me Serbinë, aktualisht ka mbetur pa punë për shkak të mosvazhdimit të dialogut në Bruksel, i cili ka ngecur ... Read More

Opozita “spektatore” në dialogun Kosovë – Serbi

04/05/2019

Përfaqësimi i Kosovës pa opozitën në fazën finale të dialogut me Serbinë, po demonstron për herë të parë një shembull që nuk ishte praktikuar në proceset ... Read More

Limaj: Nuk ka zhvillim më pozitiv se sa dëshmia e Vasfije Krasniqit në Kongresin Amerikan

03/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj ka thënë se me platformën për bisedime me Serbinë, parashihet krijimi ... Read More

Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

02/05/2019

Kosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së ... Read More

Pritje vetëm në pikë-kalimin kufitar në Merdare

28/04/2019

Mëngjesin e sotëm, në pikë-kalimet kufitare me Serbinë, pritje janë regjistruar vetëm në Merdare. Sipas matjeve të bëra sot në orën 07:55 nga Qendra Kombëtare ... Read More

Ekipi negociator pa punë, në pritje të zhbllokimit të bisedimeve

18/04/2019

Drejtuesit dhe anëtarët e Ekipit negociator të Kosovës për dialogun politik me Serbinë, thonë se për shkak të mosvazhdimit të dialogut në Bruksel ndërmjet palëve, edhe puna ... Read More

Veseli në Kaçanik: Duhet të bëhemi bashkë për të përfunduar çështjet me Serbinë

16/04/2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sot në Kaçanik tha se për bisedime me Serbinë duhet të bëhen bashkë, pozitë dhe opozitë. Veseli tha ... Read More

Pacolli: Dialogu në Bruksel nuk po zhvillohet për territore

12/04/2019

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka deklaruar se dialogu me Serbinë është i domosdoshëm për të gjetur zgjidhje për qytetarët e të dyja ... Read More

Kuqi: Duhet të ruhet partneriteti me SHBA-në dhe BE-në

09/04/2019

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuqi, ka thënë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos, derisa çështjen e taksës më shumë e ... Read More

LDK e VV: Dialogu të kthehet në pikën zero dhe të shkohet në zgjedhje

05/04/2019

Dialogu me Serbinë duhet të kthehet në pikën zero, dhe bashkë me këtë duhet të shkohet në zgjedhje të reja për të fituar legjitimitetin politik ... Read More

Ekipi negociator pa plan konkret për trajtimin e çështjes së viktimave të dhunës seksuale në dialog

31/03/2019

Si tematikë u përfshi e fundit në Platformën e dialogun me Serbinë, por Ekipi negociator nuk e ka idenë se çfarë mekanizmi do të trajtojë ... Read More