Tag: quajtur

Ndodh mrekullia! Pacienti me COVID kthehet nga vdekja, del nga spitali pas 7 muajsh

16/11/2020

Një pacient i quajtur Ali Sakallioglu nga Anglia ka fituar betejën me koronavirusin pas 7 muajsh. Sipas “The Sun”, mjekët mendonin se ai nuk do ... Read More

Sfida më e re që u bë virale në internet, ‘Jerusalema Dance Challenge’

04/11/2020

08:48 | 3 Nëntor 2020 Në rrjetet sociale, po qarkullon një sfidë tjetër e quajtur ‘Jerusalema Dance Challenge’. Kjo sfidë u bë virale në internet ... Read More

Vuani nga lëkura e yndyrshme? Ja 5 produkte që iu shpëtojnë nga yndyra e tepërt

23/07/2020

Lëkura e yndyrshme e sidomos fytyra vjen si pasojë e mbiprodhimit të një substance të quajtur sebum në sipërf aqen e lëkurës. Në doza të ... Read More

Hoti e Zemaj në kundërshtim me njëri-tjetrin, njëri thotë Infektiva e stërmbushur tjetri e quan gënjeshtër

01/07/2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i ka quajtur gënjeshtra deklaratat se në Klinikën Infektive nuk ka vend për pacientët me koronavirus. Sipas tij, situata me ... Read More

Cili është sekreti i japonezëve që kanë lëkurë si të bebeve

10/06/2020

Një masazh i quajtur Shiatsu, shumë i përhapur në kulturën japoneze, mund të ndihmojë në reduktimin e rrudhave në fytyrë dhe sidomos në zonën e ... Read More

32 ditë në koma, foshnja 5-muajshe mund Koronavirusin

03/06/2020

Prindërit e kanë quajtur mrekulli shërimin e foshnjës së tyre 5-muajshe nga Koronavirusi pasi kaloi 1 muaj në koma. Vetëm pak muaj pasi lindi, Dom ... Read More

Pse viruset vdekjeprurëse dalin nga Kina?

18/03/2020

Që nga fillimi i marsit 2020, një koronavirus i ri, i quajtur COVID-19, është përhapur në më shumë se 70 vende dhe ka vrarë më ... Read More

Rrjeti “masakron” ish-zonjën e parë të Francës/ Karla Bruni shtiret sikur i merret fryma dhe kollitet

16/03/2020

Tallja e pavend dhe shume fyese eshte quajtur veprimi i bere nga ish-zonja e parë franceze, lidhur me masat e marra për koronavirusin. Ish-zonja e ... Read More

Njihuni me ilaçin më të ri kundër migrenës

24/12/2019

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA ka aprovuar një ilaç të quajtur ubrogepant për trajtimin akut të migrenës.Ky ilaç mund të jetë një opsion ... Read More

Google dhe Apple heqin aplikacionin “spiun”

24/12/2019

Google dhe Apple kanë hequr një aplikacion mesazhesh nga emiratet e bashkuara, të quajtur ToTok, në mesin e pretendimeve se ai përdorej për të spiunuar. ... Read More

Trajtimi më i ri për depresionin, gjendet tek këto kërpudha magjike

14/12/2019

Një substancë kimike, e gjetur në “kërpurdhat magjike”, e quajtur psilocibinë, mund të jetë trajtimi më i ri për depresionin. Hulumtuesit nga King’s College në Londër, ... Read More

Lëvizja e fundit e Google me Chrome, një arsye për të kaluar në Firefox

08/12/2019

Tashmë avokatët e privatësisë janë të shqetësuar rreth një API të re të quajtur getInstalledRelatedapps e cila ka qenë në zhvillim që prej 2015-ës dhe ... Read More