Tag: përdorim

Konfirmohet zyrtarisht ilaçi i Koronavirusit që mund të përdoret në Evropë

26/06/2020

Agjencia Europiane e Mjekësisë (EMA) ka rekomanduar që ilaçi anti-viral Remdesivir të autorizohet për përdorim në trajtimin e pacientëve me coronavirus në Bashkimin Evropian. “Remdesivir ... Read More

Coca-Cola refuzon t’i heqë shishet e plastikës!

23/01/2020

Coca-Cola nuk do të ndalojë shitjen e pijeve në shishe plastike me një përdorim të vetëm, sepse sipas tyre do të zvogëlohej shitja. Bea Perezi, ... Read More

Instagram në luftë kundër ngacmimit dhe dezinformimit

17/12/2019

“Duke filluar nga sot, ne do të përdorim një program që paralajmëron përdoruesit, kur historia e tyre mund të konsiderohet si dëmtuese. Kjo do t’u ... Read More

Birrë për flokë të bukura dhe lëkurë që shkëlqen

19/11/2019

Jo të gjithë e dinë që birra mund të gjejë përdorim të vlefshëm edhe në kozmetikë, pasi ndihmon në përmirësimin e shëndetit të lëkurës dhe ... Read More

Ka tërhequr dhe ka shtrënguar gishtin e vet të unazës 20 sekonda. Rezultati? Diçka vërtet e pabesueshme!

15/11/2019

Kur diçka na dhemb apo kemi ndonjë dhembje, zakonisht përdorim ilaçe. Shikoni këto këshilla se si t’i largoni plotësisht ilaçet helmuese nga jeta juaj!Sipas artit ... Read More

5 trende teknologjike, që do të ndryshojnë jetët tona më 2020

22/10/2019

Edhe robotët e komunikimit, gjithashtu janë rritur ndjeshëm në përdorim dhe jo vetëm, por janë pritur mirë nga konsumatorët. Por po shkojmë drejt fundit të ... Read More

Sasia e kripës që duhet të konsumoni për të mos rrezikuar shëndetin

04/10/2019

Kripa e gjellës, ajo që përdorim më tepër përmban sodium.Kjo substancë në sasi tepër të shtuar mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare duke përfshirë dhe hipertensionin. ... Read More

Çfarë ndodh në trup nëse pini lëngun e qepës

04/10/2019

Qepa ka përdorim tërësisht mjekësor falë vlerave të jashtëzakonshme që ka për shëndetin e njeriut.Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe ... Read More

Facebook me program të ri, iu ndihmon ta ndiqni modën

30/09/2019

Një ekip i ri hulumtues ka gjetur një përdorim mjaft interesant të inteligjencës artificiale. Programi i ri i Facebook-ut, “Fashion++ AI”, është program që do ... Read More

Alarm: Ndalni menjëherë përdorimin e këtij ilaçi, gjendet edhe në Kosovë

27/09/2019

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të barkut, madje e marrin edhe pa recete në farmaci, nuk duhet të ... Read More

Alarmi i Agjencisë Europiane të Barnave: Ndalni menjëherë përdorimin e “Ranitidine”

27/09/2019

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të stomakut, madje e marrin edhe pa recete në farmaci, nuk duhet të ... Read More

Sa vite është i vjetër çamçakëzi?

24/09/2019

Atë e përdorim shpesh por mbase nuk e dimë se kur është prodhuar. Megjithatë me në fund një kompani ka lajmëruar se të hënën ka ... Read More