Tag: Nxënësit

Ana nis ditën e parë të shkollës, Ardit Gjebrea e shoqëron i emocionuar

31/08/2020

Sot ka nisur mësimi në disa shkolla. Nxënësit tashme do të duhet t’i përshtaten kushteve të reja të mësimit për shkak të pandemisë. Edhe vajza ... Read More

Klasat e së ardhmes? Brenda “amfiteatrit për mësim” të një shkolle fillore, ku një mësues i vetëm mbikëqyr 67 nxënës

13/10/2019

Nxënësit në një shkollë fillore në Devon do të kenë mundësi që të mësojnë në klasa të reja, të cilat do të mund të sistemojnë ... Read More

Mbahet gara e diturisë për nxënësit e Kosovës

11/05/2019

Sot nxënësit e Kosovës të shkollave fillore dhe të mesme i nënshtrohen garave të diturisë. Gara Nacionale e Diturisë mbahet për të gjithë nxënësit në ... Read More

Panairi i Karrierës synon që të bindë nxënësit të zgjedhin shkollat profesionale

27/04/2019

Për tri ditë në Prishtinë është mbajtur “Panairi i Karrierës”, ku nxënësit e klasave të 9-ta të shkollave fillore kanë pasur mundësi të informohen për ... Read More

Bytyqi nxënësve nga Kosova e Shqipëria: Ju mund ta bëni kombin pa ndarje fizike

21/04/2019

Nxënësit shqiptarë të Kosovës dhe Shqipërisë janë ambasadorët më të mirë të kombit, pasi më mirë se politikanët, heqin kufijtë mes dy vendeve. Kështu ka ... Read More

Nxënësit nga Kosova zënë vendin e dytë në rajon për kodim

05/04/2019

Me lojën e reflekseve (reaction game) e cila teston reagimet e njerëzve, nxënësit e Shkollës Fillore “Faik Konica” nga Prishtina kanë zënë vendin e dytë ... Read More

Krokodili hëngri qenin që ndodhej në breg, në prani të një grupi nxënësish (Video)

21/03/2019

Nxënësit dhe mësimdhënësi tyre shikonin të tmerruar, kur një krokodil gjigant doli prej një lumi në Queensland të Australisë dhe e hëngri një qen. Derisa ... Read More

Helmohen 11 nxënës brenda shkollës në Bulqizë

20/03/2019

11 nxënës të klasës së gjashtë të një shkolle në Bulqizë kanë përfunduar në spital. Raportohet se nxënësit në orën mësimore të laboratorit kanë përdorur ... Read More

Nga viti i ardhshëm shkollor, tekste të reja të muzikës

03/03/2019

3 Mars 2019 / 15:30 Pothuajse pas një dekade nxënësit shqiptar të arsimit fillor do të mësojnë lëndën e Arsimit Muzikor nga autorë shqiptarë. Përmbajtja ... Read More

MASH, miraton listën e re me lektyrat shkollore

10/02/2019

10 Shkurt 2019 / 17:10 Nga viti i ardhshëm shkollor nxënësit e ciklit fillor do të kenë mundësinë të lexojnë lektyra të reja në gjuhën ... Read More

Përfshihet nga flakët konvikti i nxënësve në Kukës (Video)

28/01/2019

Një zjarr ka rënë mbrëmjen e sotme në godinën e konviktit për nxënësit e Gjimnazeve të cilët vijnë nga zona të thella në Kukës. Sipas ... Read More

“A ha mbretëresha pica?” – Kate Middleton vihet para pyetjeve interesante teksa gatuan me nxënësit e një shkolle

15/01/2019

Dukesha e Kembrixhit u bashkua me nxënësit në Islington gjatë ditës së enjte për të bërë pica në një kuzhinë të hapur. Dhe ndërkohë që ... Read More