Tag: nivelin

Befason Pirlo pas humbjes nga Barcelona, kjo gjë nuk do t’u pëlqejë tifozëve të Juventusit

29/10/2020

Pirlo pas humbjes: Juventusit i duhet punë për të arritur nivelin e Barcelonës. Andrea Pirlo e ka pranuar se humbja e Juventusit nga Barcelona ka ... Read More

Kura e fuqishme me thana kundër problemeve me diabetin

13/10/2020

Vlerat e thanave për diabetikët qendrojnë në aftësinë e tyre për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për ta mbajtur atë nën kontroll. ... Read More

Mësuesja përdorë një truk të thjeshtë për të kuptuarat nëse nxënësit kanë larë duart

15/03/2020

Ndërsa vazhdon pandemia e koronavirusit, ne po përpiqemi të ngrisim nivelin e higjienës së publikut për të ngadalësuar përhapjen. Një mësuese ka dalë me një ... Read More

Kontrolli i hershëm i kolesterinës në gjak eviton sëmundjet e zemrës në pleqëri

04/12/2019

Për të parandaluar problemet e zemrës në moshën e shtyrë, njerëzit duhet të kontrollojnë nivelin e kolesterinës së keqe në gjak që në moshën e ... Read More

Mbajeni diabetin nën kontroll me anë të këtyre ushqimeve

26/11/2019

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin, që të mbash të ekuilibruar nivelin e sheqerit në gjak nganjëherë është shumë e vështirë. Prandaj çdo ... Read More

Shqiptarët, më dembelët e Evropës, 80% nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

23/10/2019

Për të vlerësuar nivelin e ushtrimeve aerobike gjatë një jave të zakonshme, të anketuarit shqiptarë u pyetën: Në një javë normale, a bëni aktivitete të ... Read More

Mishi i bardhë e rrit sasinë e kolesterinës njësoj sikurse mishi i kuq

23/09/2019

Tanimë dihet se konsumimi i sasisë së lartë të mishit të kuq e rrit nivelin e kolesterolit të keq në gjak.  Mirëpo sipas studimit të ... Read More

Pse është më e shëndetshme të flemë në errësirë ​​të plotë?

28/08/2019

Ajo rrit nivelin e hormoneve të stresit gjatë natës, dhe ekspozimi i shpeshtë ndaj dritës së tillë gjatë gjumit rrit rrezikun e inflamacionit kronik, rezistencës ... Read More

E vërtetuar shkencërisht: Njerëzit që ecin më shpejt, jetojnë më gjatë

06/08/2019

Të ngjisësh shkallët, të bësh një shëtitje, të shkosh diku në këmbë,  rrit nivelin e endorfinës dhe ul nivelin e stresit në trupin tonë në ... Read More

Blakaj: Nuk është vonë të ndiqen penalisht serbët që kryen krime lufte në Kosovë

06/05/2019

  Çështja e të zhdukurve është dashur të ngritej në nivelin më të lartë politik, ka thënë Bekim Blakaj nga Fondi për të Drejtën Humanitare. ... Read More

“Messi nuk do të arrijë kurrë nivelin e Maradonës”

11/04/2019

Lionel Messi nuk do të arrijë kurrë nivelin e Diego Maradonës. Kështu ka thënë ish futbollisti i Kombëtares së Argjentinës, Hector Enrique, që në vitin ... Read More

OKB: Shqipëria me rritje ekonomike dhe ulje të papunësisë

23/01/2019

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) projekton një rritje pozitive të ekonomisë shqiptare në nivelin 4% për vitin 2019. Në raportin e publikuar së fundmi ... Read More