Tag: krijojnë

Shkencëtarët japin alarmin, ja çfarë po ndodh me ne e jashtëtokësorët

15/06/2020

Kërkimi për ‘shpërthimet e shpeshta’ e të shkurtra të dritës, që krijojnë pulse të rrepta dhe valë radioje, është duke u nxehur çdo ditë e ... Read More

E pabesueshme: Këto janë kimikatet vdekjeprurëse që përmban një cigare e vetme

02/12/2019

Një cigare përmban rreth 600 përbërës, ato kur digjen krijojnë më shumë se 7000 kimikate. Të paktën 69 nga këto kimikate thuhet se shkaktojnë kancer, ... Read More

Krijohet një virus që shëron çdo lloj kanceri

09/11/2019

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë një virus të ri të ‘stilit coëpox’, që mendohet së mund ta shërojë çdo lloj të kancerit.Trajtimi i quajtur CF33, ... Read More

Testi revolucionar që do të shpëtoj shumë fëmijë nga sëmundjet vdekjeprurëse

06/11/2019

Hulumtuesit kanë filluar të krijojnë një test të AND-së, i cili do të bëhet tek foshnjat ende të pa lindura dhe do të parandaloj një ... Read More

Këto shenja që i jep trupi tregojnë se keni nevojë të hiqni dorë nga sheqeri

16/10/2019

Sheqeri dhe produktet e ëmbla janë një nga ushqimet, që mund të krijojnë varësi dhe janë shumë të vështira për t’iu rezistuar. Disa nga shenjat, ... Read More

Me vetëm një lugë gjelle të këtij ushqimi largoni fryrjen e barkut

01/10/2019

Gazrat dhe fryrja krijojnë dhimbje barku dhe i bëjnë njerëzit të ndjehen të pakëndshëm. Zgjidhja e këtij problemi në mënyrë natyrale qëndron në uthull molle, ... Read More

Facebook heq historitë e grupeve

24/09/2019

Pas kësaj, Facebook do të fshijë të gjitha storiet ekzistuese dhe do të parandalojë përdoruesit të krijojnë të reja. Përdoruesit, natyrisht, do të jenë ende ... Read More

Përveç alkoolit dhe duhanit, varësi shkakton edhe djathi

08/08/2019

Djathi përmban një substancë kimike që ndodhet edhe në drogat që krijojnë varësi, kanë zbuluar shkencëtarët.Ekipi që qëndron prapa këtij studimi, po ashtu ka shpjeguar ... Read More

Çfarë tregojnë ndryshimet në lëkurë për shëndetin tonë

03/06/2019

Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën.Ky ... Read More

​Çfarë tregojnë ndryshimet në lëkurë për shëndetin tonë

03/06/2019

Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën.Ky ... Read More

Infeksioni misterioz që është rezistues ndaj mjekimit

08/04/2019

Mikroorganizmat e rinj po krijojnë mbrojtje ndaj mjekimeve moderne dhe po përbëjnë një kërcënim madhor për epidemi në të gjitha popullatat. Një lloj myku i ... Read More

Autoambulanca me aparaturë dhe pajisje standarde për intervenime urgjente

17/03/2019

Përbërjen themelore të këtyre automjeteve e krijojnë setet mjekësore-teknike dhe medikamentet si dhe të gjitha mjetet teknike për nevojat e sigurimit të vendit të aksidentit, ... Read More