Tag: Klinike

Kjo është situata e QKUK-së, pasi tre anesteziologë e lanë punën

30/07/2020

Tre anesteziologë e braktisën së fundi Qendrën Klinike Universitar të Kosovës. Kësisoj situata në këtë klinikë është edhe më e vështirë. Lidhur me këtë situatë ... Read More

Ja pse është mirë ti hani farat e domateve

22/07/2020

Disa studime klinike, kanë zbuluar se farat e domates përmbajnë një xhel natyral i cili përmirëson qarkullimin e gja.kut dhe parandalon mpik sjen e tij. ... Read More

Japoni, fillojnë provat klinike për vaksinën e parë të COVID-19

30/06/2020

Në Japoni kanë filluar provat e para klinike të vaksinës së parë potenciale kundër koronavirusit. Sipas lajmit të agjencisë Kyodo, mësohet se vaksina e ADN-së ... Read More

Kujdes: Doktori i QKUK’së ka një mesazh për të sëmurët me diabet në kohën e festave

31/12/2019

Specialisti i Endokrinologjisë dhe Farmaceutike klinike, dr. Elton Bahtiri, ka dhënë disa këshilla për të sëmurët me diabet se si të kujdesen pë shëndetin në ... Read More

Padit klinikën e fertilitetit, lindi foshnje të një race tjetër

12/09/2019

Dyshja, emri i të cilëve nuk është bërë i ditur, shkuan në klinikë për “fertilizim in vitro” në nëntor të 2012, duke besuar se po ... Read More

Në Klinikën e Syve në QKUK i shpëtohet të pamurit foshnjës njëmuajshe

14/05/2019

Një ekip i mjekëve specialistë në Klinikën e Syve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka kryer me sukses një ndërhyrje në sytë e një ... Read More

Kirurgjia Torakale fillon aplikimin e metodave bashkëkohore për operim

08/05/2019

Në Kirurgjinë Torakale të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është aplikuar metoda më e re kirurgjike,video-kirurgjike, “Vats Uniportal”. “Operacioni është kryer me sukses të plotë ... Read More

Përurohet objekti i ambulancave specialistike, pacientët ankohen për pritjet e gjata (Video)

08/05/2019

Është përuruar objekti i ri i ambulancave specialistike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ndërsa kapaciteti ditor pritet të jetë trajtimi i 900 pacientëve në ... Read More

Britney Spears përballet me të papriturën pas lirimit nga klinika mentale

25/04/2019

Britney Spears u lirua nga spitali por po i ndodh e papritura. Pas një muaj mbajtje në klinikë, Britney në fillim të kësaj jave doli ... Read More

QKUK: Emergjenca me numër rekord të pacientëve

24/04/2019

Klinika Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), njofton se ka shënuar numër rekord të trajtimit të rasteve brenda 3 muajve të parë të ... Read More

Drejtori i Klinikës së Kirurgjisë së Fëmijëve: Kemi nevojë për kirurgë të profilizuar

21/04/2019

Në Klinikën e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, aktualisht janë 13 kirurgë të fëmijëve, por që vlerësohet se ka mungesë të ... Read More

Vdekja e 6-vjeçarit nga Peja – QKUK thotë se fëmija ishte në gjendje të rëndë

18/04/2019

Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës, ka njoftuar se, se fëmija A.B (2013) ka ardhur në gjendje të rëndë kome nga Peja në ... Read More