Tag: Dëshmorëve

Haradinaj: Historia jonë e lavdishme u shkrua me gjakun e bijve tanë

25/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar 20-vjetorin e rënies së dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”, pastaj 21-vjetorin e masakrës në Lybeniq dhe përvejtorin ... Read More

Kujtohen dëshmorët e Kaçanikut në 20 vjetorin e rënies

21/05/2019

Në nderim të rënies së dëshmorëve Kemal Thaçi e Ekrem Gudaqi, si dhe dëshmorëve tjerë të rënë më 21 maj 1999 në komunën e Kaçanikut, ... Read More

Përkujtohet Avdullah Tahiri në 20 vjetorin e rënies

19/05/2019

Me homazhe tek varrezat e dëshmorëve, Komuna e Gjilanit ka nisur aktivitetet në shënim të 20-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri. “Bashkë ... Read More

Gjakova shënon Ditën e Dëshmorëve

17/05/2019

Gjakova sot shënon Ditën e Dëshmorëve si dhe 20-vjetorin e çlirimit të fshatit Shqiponjë. Me këtë rast, sot do të nderohen të gjithë të rënët ... Read More

Thaçi: Vlerat e luftës janë të paprekshme

05/05/2019

Presidenti Hashim Thaçi, me rastin e 5 majit – Ditës së Dëshmorëve, ka bërë homazhe te Pllaka Përkujtimore për Dëshmorët e Pejës dhe te shtatorja ... Read More

Haradinaj në Pejë: Na ndihmoi Zoti, NATO dhe Amerika

05/05/2019

Kryeministri Ramush Haradinaj në tubimin përkujtimor të organizuar në Pejë në Ditën e Dëshmorëve ka folur për vitin 1999 atëherë kur Peja ishte e shkatërruar ... Read More

Sot dita pa automjete në Tiranë

05/05/2019

Ditën e kujtimit të Dëshmorëve, në 5 Maj, Bashkia e Tiranës ka vendosur ta konsiderojë ditë pa automjete. Përveç iniciativës individuale që këtë të diel ... Read More

Përkujtohen dëshmorët e lagjës Gashani të fshatit Tërstenik (Video)

30/04/2019

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të lagjes Gashani të fshatit Tërstenik është mbajtur ceremoni përkujtimore nën patronatin e Kuvendit ... Read More

Kërkohet mos degradimi i parkut te varrezat e dëshmorëve

22/04/2019

Banorët e lagjeve përreth parkut te Varrezat e Dëshmorëve në “Velani” të Prishtinës kanë protestuar sot kundër degradimit të këtij parku dhe kanë kërkuar që ... Read More

Përkujtohen dëshmorët e Rugovës

20/04/2019

Në kujtim të veprës dhe heroizmit të 22 dëshmorëve të brigadës 136-Rugova, është mbajtur një akademi përkujtimore, ku u tha se beteja për shpëtimin e ... Read More

Nëna e dëshmorit, porosi për Haradinajn dhe Ahmetin

18/04/2019

Alsat 2019-04-18T13:38:48+02:00 Në Ditën e Dëshmorëve të Prishtinës, familjarët e tyre po shprehen të pakënaqur me trajtimin që po u bëhet varrezave nga institucionet. Hyra ... Read More

Haradinaj: Në luftë nuk kanë pyetur në cilën parti jemi, janë vrarë njerëz pa asnjë kriter

15/04/2019

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në Akademinë përkujtimore kushtuar dëshmorëve dhe martirëve të fshatit Sllovi. Me këtë rast, Haradinaj ka thënë se sot po ... Read More