Tag: Aleksandar

Vuçiq thotë se nëse nuk do të ketë kompromis për Kosovën, shqiptarët do të sulmojnë serbët

27/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, në seancën e sotme të Parlamentit të Serbisë ku po raporton për Kosovën, tha se nëse Kosova e shfuqizon taksën, ai ... Read More

Vuçiq: Ekzistojnë dy skenarë për Kosovën

27/05/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paraqitur sot në Parlament një raport mbi Kosovën. Para fjalimit, disa anëtarë të Dverit në hyrje të Parlamentit pritën ... Read More

DW: Serbia paralajmëron masa të rrepta kundër Kosovës, reagon Prishtina zyrtare

25/05/2019

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, thotë se nëse Kosova nuk e heq taksën ndaj Serbisë, Serbia ka përgatitur masa tepër të fuqishme dhe të mprehta ... Read More

Vuçiq përqesh Quintin: Nuk kam lexuar ndonjë gjë më të marrë në jetën time

21/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është shprehur i habitur nga deklarata e vendeve të Quintit pas zgjedhjeve për kryetarët e komunave në veri të Kosovës. Ai ... Read More

Vuçiq: Kosova ka një listë prej 26 policëve dhe 15 personave të tjerë që do t’i arrestoj në veri

17/05/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha për RTS-in se autoritetet e Kosovës duan të arrestojnë 26 polici në veri të Kosovës dhe 15 njerëz të ... Read More

Vulin dëshiron kufi të fortë me Kosovën

13/05/2019

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, deklaroi sot se Prishtina zyrtare nuk dëshiron dialog dhe se ideja e korrigjimit të kufijve nuk e gëzon, ... Read More

Vendet e Quintit i bëjnë thirrje Vuçiqit për vetëpërmbajtje

08/05/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot me ambasadorët e vendeve të Quintit – SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën, Italinë dhe Gjermaninë, si dhe ... Read More

Jeremiq: Vuçiq porositi se pala kosovare do të fitojë gjithçka

05/05/2019

Kryetari i Partisë Popullore, Vuk Jeremiq, tha sot se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq me deklaratën se ideja e tij e demarkacionit me Kosovën ka ... Read More

E pranon Vuçiq: Plani im dështoi, Kosova do të jetë e pavarur dhe sovrane

05/05/2019

Presidenti i Serbisë,  Aleksandar Vuçiq ka thënë se Kosova do të fitojë pavarësinë dhe sovranitetin në tërë territorin, por jo pse se ai do ta ... Read More

Vuçiq: Ideja e “korrigjimit të kufijve” me Kosovën dështoi, kjo do të na kushtojë shumë

03/05/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka shprehur keqardhje se siç ka thënë, “ideja e tij për krijimin e kufijve përfundimtarë përmes një kompromisi në mes ... Read More

​Vuçiq: Nuk ka pasur asnjë përparim, bisedime të reja në Paris

29/04/2019

Pas përfundimit të Samitit të Berlinit, ka folur edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se në samit nuk ka pasur asnjë ... Read More

Vuçiq pas takimit me Mogherinin: Nuk jam optimist se diçka sonte do të zgjidhet në Berlin

29/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini në Berlin, ku ... Read More