Tag: 2022

Një shenjë komunikacioni e veçantë në Gjermani

18/01/2022

10:32 | 17 Janar 2022 Nga shenja që shihni në foto nuk është e vështirë të konstatohet se është i ndaluar tejkalimi i motoçiklistëve dhe ... Read More

Planeti Tokë më i nxehtë se kurrë, oqeanet thithën nxehtësi sa 7 bomba atomike që shpërthejnë çdo sekondë

16/01/2022

23:20 | 15 Janar 2022 Toka theu një tjetër rekord të nxehtësisë në vitin 2021. Për të gjashtin vit radhazi, hulumtimi i përbashkët i profesorit ... Read More

Konfliktet që duhen vëzhguar me kujdes gjatë vitit 2022

14/01/2022

13:22 | 13 Janar 2022 Pas një viti që solli sulmin mbi Capitol Hill në SHBA, një gjakderdhje të tmerrshme në Etiopi, triumfin e talebanëve ... Read More

Si lidhen Bitcoin, Kazakistani dhe Kina?

12/01/2022

08:47 | 11 Janar 2022 Trazirat politike në Kazakistan po godasin industrinë e madhe të minierave të bitcoin të vendit. Kombi i Azisë Qendrore u ... Read More

Shkencëtarët e BE-së thonë se viti 2021 ishte viti i pestë më i nxehtë në botë

11/01/2022

23:33 | 10 Janar 2022 Viti 2021 ishte viti i pestë më i nxehtë në botë, duke shënuar kështu një rekord të ri, ndërsa nivelet ... Read More

Pritshmëritë për misionet hapësinore në vitin 2022

10/01/2022

01:53 | 10 Janar 2022 2021 ishte një vit me ngjarje të mëdha të lidhura me eksplorimin e hapësirës, si zbarkimi i sondave në Mars ... Read More

“Dielli artificial” i krijuar në Kinë arrin temperaturën rekord

09/01/2022

01:10 | 9 Janar 2022 Dielli artificial i krijuar nga Kina ka arritur temperature rekord, plot 70 milionë gradë. EAST, i njohur si “dielli artificial”, ... Read More

Studimi zviceran: Gjermania vendi me më së shumti milionerë në Europë

06/01/2022

22:51 | 5 Janar 2022 Gjermanët janë njerëzit që kanë pasuri personale më të madhe në Europë, ka gjetur një studim zviceran. Pasuria personale e ... Read More

“Përvëlohet” Teksasi, muaji dhjetor më i nxehti i regjistruar

05/01/2022

23:34 | 4 Janar 2022 Muajin e kaluar Teksasi përjetoi dhjetorin e tij më të ngrohtë në histori që nga viti 1889, tha John Nielsen-Gammon, ... Read More

Romeo ‘kapet mat’ në Dubai me modelen e famshme kosovare?!

03/01/2022

Vitin 2022 shumë personazhe publike e kanë pritur jashtë trojeve shqiptare. Destinacioni i shumë artistëve ishte Dubai. Modelja Arta Nitaj vendosi që këto ditë të ... Read More

Roma merr lajmin e keq në prag të përballjes me Milanin

03/01/2022

Dy lojtarë të Romës infektohen me Covid-19 në prag të përballjes me Milanin. Viti 2022 nuk nis edhe aq mirë për Jose Mourinho. Dy lojtarë ... Read More

A është inteligjenca artificiale më e “frikshme” se armët bërthamore?

03/01/2022

01:39 | 3 Janar 2022 Nga të gjitha teknologjitë potencialisht të reja dhe revolucionare, inteligjenca artificiale (AI) mund të jetë më novatore nga të gjitha. ... Read More