Tag: 2021

Tani mund ta zbuloni se sa njerëz në botë kanë emrin apo mbiemrin tuaj

13/04/2021

14:26 | 12 Prill 2021 A ju ka interesuar ndonjëherë se sa njerëz mbartin emrin ose mbiemrin tuaj? Falë një grupi shkencëtarësh nga Universiteti i ... Read More

Egjipt, gjendet qyteti antik 3.000-vjeçar

12/04/2021

01:44 | 12 Prill 2021 Autoriteti Egjiptian i Antikiteteve ka njoftuar se është gjetur një qytet antik 3.000 vjeçar, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas autoritetit, ... Read More

I internuar, jetim, i pastrehë, i vetëm: Fëmijëria e Prince Philip

11/04/2021

08:18 | 10 Prill 2021 Gjatë ditëve të para të jetës së tij publike në Britani, pseudonimi i Dukës së Edinburgut, ishte “Phil Greku”. Por ... Read More

Zbulimi amerikan paralajmëron për sfida madhore për botën në 20 vitet e ardhshme

10/04/2021

08:49 | 9 Prill 2021 Bota që vazhdon të luftojë pandeminë dhe të përballet me sfidat e sistemeve dhe institucioneve të rrënjosura për një kohë ... Read More

Theu rekordin botëror ‘Guinness’, pret thonjtë pas gati 30 vjetësh

09/04/2021

09:03 | 8 Prill 2021 Ayanna Williams nga Houston theu rekordin botëror Guinness për thonjtë më të gjatë në botë në 2017, kur i’a matën ... Read More

Cilën kafshë e dalloni të parën? Ja çfarë kuptimi ka

07/04/2021

13:33 | 6 Prill 2021 1.Luani: Në qoftë se kafsha e parë që vutë re është luani, nuk është aspak çudi të mos gjeni këto ... Read More

Irak: Lind foshnja me tre organe gjenitale

03/04/2021

00:25 | 3 Prill 2021 Në Irak ka lindur fëmija me tre penisë, duke u bërë kështu fëmija i parë me një deformim të tillë ... Read More

Grekët e lashtë bënin seks deri në 12 herë në ditë

28/03/2021

00:40 | 28 Mars 2021 Koncepti i martesës dhe rregullat martesore për të bërë dashuri që ekzistojnë sot ishin krejtësisht të panjohura në Greqinë e ... Read More

NASA paralajmëron: Asteroidi i rrezikshëm do të kalojë pranë tokës sot

26/03/2021

12:30 | 25 Mars 2021 Një trup hapësinor do të kalojë nesër pranë Tokës, ka konfirmuar qendra e agjencisë hapësinore NASA. Asteroidi do të ketë ... Read More

Piktura më e madhe në botë shitet për 62 milionë dollarë

25/03/2021

16:00 | 24 Mars 2021 E konfirmuar nga Rekordet Botërore Guinness si piktura më e madhe në botë, “The Journey of Humanity” , u shit ... Read More

Bora siberiane e ndotur me mikroplastikë

23/03/2021

00:35 | 23 Mars 2021 Shkencëtarët rusë po përpiqen të kuptojnë shkallën e rrezikut të mundshëm nga prania e mikroplastikës në borën siberaiane, e cila ... Read More

Teologu i Kishës Suedeze: Edhe të krishterët mund ta pranojnë Muhamedin si profet

22/03/2021

00:30 | 22 Mars 2021 Teologu i Bashkësisë Suedeze të Kishave (Svenska Kyrkan), Jakob Wiren, deklaroi se të krishterët gjithashtu mund ta pranojnë Hazreti Muhamedin ... Read More