Shkencëtarët zbulojnë zambakun më të madh në botë

Shkencëtarët zbulojnë zambakun më të madh në botë

11:35 | 5 Korrik 2022

Është zbuluar një specie e re zambak uji gjigant e cila ishte fshehur për 177 vjet.

Bima e madhe kishte qenë në arkivat e Kopshtit Botanik Mbretëror, Kew dhe po rritej në një numër koleksionesh ujore, por gabimisht u identifikua si një specie tjetër, shkruan BBC transmeton arbresh.info

Tani një studim i detajuar shkencor ka zbuluar se ai është i ri për shkencën.

Ai gjithashtu mban rekordin si zambaku më i madh i ujit në botë, me gjethe që rriten më shumë se 3 m (10 këmbë) të gjera.

Bima është quajtur Victoria boliviana – emëruar pas Bolivisë, ku rritet në një pellg të vetëm ujor në një pjesë të sistemit të lumit Amazon./arbresh.info/