Tag: Sindikata

Jasharaj ka shpresë te Apeli, në rast nevoje thotë se do i drejtohen Brukselit

22/05/2019

Derisa Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës ka zgjedhur të mos përfill vendimin e Gjykatës Themelore për kompensimin e orëve të humbura gjatë grevës ... Read More

SBASHK vazhdon të kundërshtojë kompensimin e orëve të humbura, i drejtohet Gjykatës së Apelit

15/05/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK), ka bërë të ditur se do t’i drejtohet Gjykatës së Apelit lidhur me aktgjykimin ... Read More

Protesta para ministrisë së Arsimit, Shahini: Nga nesër reflektohet rritja e pagave për mësuesit

01/05/2019

Ministria e Arsimit ka reaguar pas protestës që Sindikata e Pavarur të Arsimit ka zhvilluar paraditen e sotme para godinës. Këta të fundit thanë se ... Read More

SBASHK-u: Në Kosovë nuk ka kushte që të mbahet mësimi tërëditor

30/04/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kundërshtuar idenë e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, që në Kosovë të mbahet mësimi tërëditor. Në komunikatën e ... Read More

Bytyqi: Të hënën merret vendimi final për kompensimin e orëve të humbura

12/04/2019

Kompensimin e orëve të humbura nga greva e janarit Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës e ka kushtëzuar me rritje të koeficientit të mësimdhënësve nga ... Read More

SBASHK-u merr vendim për kompensim të orëve, por ka një kusht

09/04/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK), në mbledhjen e mbajtur sot me Këshillin Drejtues dhe kryetarët e niveleve komunale si ... Read More

Vulin kërkoi demarkacionin e kufirit me Kosovën, në Serbi kërkojnë shkarkimin dhe arrestimin e tij

07/04/2019

Për shkak të deklaratave për demarkacionin e kufirit me Kosovën, Sindikata e Ushtrisë së Serbisë  ka parashtruar sot padi penale kundër ministrit serb të Mbrojtjes, ... Read More

SBAShK sot vendos nëse do të ketë greva

01/04/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka ftuar sot kryesinë e saj dhe kryetarët e sindikatave komunale të arsimit parauniversitar të ... Read More

SBASHK: Nga e hëna nxënësit në pushim pranveror, kompensim të orëve të humbura nuk do të ketë

31/03/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, përmes një kumtese ka bërë të ditur se nuk do të ketë  kompensim të orëve të humbura ... Read More

SBASHK kërcënon me grevë në rast se vazhdon presioni për kompensim të orëve

28/03/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), përmes një njoftimi për media ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mbrojnë ... Read More

SBASHK-u paralajmëron grevë për shkak të kërkesës për kompensimin e orëve

25/03/2019

Sindikata e Arsimit të Bashkuar, u ka dërzuar një shkresë kryetarëve të komunave të Kosovës, për shkak të kërkesës ndaj drejtorëve të shkollave për kompensimin ... Read More

SBAShK nuk zmbrapset, nuk i kompenson orët e humbura gjatë grevave

21/03/2019

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, SBASHK dje në orët e pasdites ka mbajtur një takim me të gjithë kryetarët e ... Read More