Tag: shkaktohet

Lemza, çfarë e shkakton dhe si ta ndaloni?

17/08/2020

Lemza shkaktohet nga një tkurrje e pavullnetshme e diafragmës, muskuli që ndan hapësirën e kraharorit nga ajo e barkut. Diafragma luan një rol të rëndësishëm ... Read More

Kolla e duhanit, kur përbën rrezik për jetën

31/03/2020

Duhanpirja i çel rrugën një kolle të fortë e cila shkaktohet nga vetë trupi që përpiqet të pastrohet nga kimikatet që futen në rrugët e ... Read More

8 Vajra Esencialë Kundër Dhimbjeve të Kokës

04/02/2020

Dhimbja e kokës shkaktohet nga tensioni i gjakut, hormonet, stresi e të tjerë. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, provoni këto tetë vajra esencialë përpara ... Read More

Receta me hudhër e limon për kurimin e anemisë

27/01/2020

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit, ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor. Simptomat e anemisë përfshijnë lodhjen, rënien ... Read More

Pirja e duhanit shkakton çrregullime psikike

23/12/2019

Rezultatet e dy studimeve tregojnë se psikoza nuk është shkaktohet vetëm nga marihuana, por edhe nga pirja e duhanit. Studimet janë publikuar kohë më prë ... Read More

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për ta larguar dhimbjen e nyejve

16/09/2019

Dhimbja e nyejve mund të shkaktohet nga ndonjë lëndim i fundit sportiv ose mund të ndërlidhet edhe me sëmundjen e artritit. Nëse vuani nga dhimbja ... Read More

Si të largoni dhimbjet e migrenës

12/05/2019

Migrena, e cila është një nga llojet e dhimbjeve të kokës, është një dhimbje që shkaktohet në njërën anë të kokës (ndonjëherë në të dyja). Mund të shoqërohet me fotofobi, ... Read More

Dita Botërore e Malaries

25/04/2019

Sot është Dita Botërore e Malaries, e cila është sëmundje infektive që shkaktohet nga pickimi i insekteve, kryesisht i mushkonjave. Ditë më parë shkencëtarët kanë ... Read More

Qepa mund të jetë përbërësi i cili po jua shkakton fryrjen e barkut

17/04/2019

Fryrja e barkut është diçka që kryesisht shkaktohet nga konsumimi i ushqimeve të cilat trupi ka vështirësi t’i tretë siç duhet. Kjo mund të ndodh ... Read More

Nga erëzat te kafeja, tetë zakone që shkatërrojnë gjumin e natës

22/02/2019

Shpesh pagjumësia shkaktohet nga ajo që ju hani gjatë ditës dhe kohës që keni ngrënë, por me këshillat e ekspertëve ju mund të mësoni të ... Read More

Sëmundja e Parkinsonit – simptomën seksuale që asnjëherë nuk duhet ta injoroni

19/02/2019

Sëmundja e Parkinsonit është sëmundje që e nxitë trurin të dëmtohet me kohën, ndërkaq shkaktohet nga humbja e qelizave nervor në pjesë specifike të trurit. ... Read More

Sëmundja e Parkinsonit: Simptoma në sy që shërben si shenjë paralajmëruese

04/02/2019

Sëmundja e Parkinsonit shkaktohet nga humbja e qelizave nervore në një pjesë të caktuar të trurit. Kjo pastaj shpie në reduktim të dopaminës, i cili ... Read More