Tag: Prekaz

38 vjet nga rënia e Tahir dhe Nebih Mehës

13/05/2019

Sot mbushen 38 vjet nga rënia e Tahir dhe Nebih Mehës në Prekaz, gjatë përleshjes së armatosur me forcat ushtarake-policore jugosllave. Familja Meha ishte e ... Read More

Mungesa e kamerave dëmton sigurinë e qytetarëve dhe hetimet policore

22/04/2019

Pamjet nga kamerat e sigurisë së bizneseve private dhe ato në kompleksin memorial të familjes Jashari në Prekaz, të Skenderajt, u bën shkak për arrestimin ... Read More

Në Skenderaj një person humb jetën në veturën që u përfshi nga zjarri

08/04/2019

Një person ka humbur jetën në fshatin Prekaz i Epërm të Skenderajt, pasi vetura në të cilën ishte viktima është përfshirë nga zjarri Rastin e ... Read More

Ky ishte rrëfimi i Enver Malokut për masakrën ndaj Jasharëve

05/03/2019

Masakra e fillim-marsit të vitit 1998 ndaj familjes Jashari në Prekaz të Drenicës shkundi themelet, hapi me hir e pahir veshët dhe sytë dhe i ... Read More

Rrëfime nga ish-ushtarët e UÇK-së për ditën e 5 marsit në Prekaz (Video)

04/03/2019

Më 5 mars të vitit 1998 në Prekaz të Drenicës filloi lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e udhëhequr nga komandanti legjendar Adem Jashari. Atë ... Read More

Restaurimi i Kompleksit Memorial “Adem Jashari”, mund të mos fillojë sivjet

03/03/2019

Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz  do të vazhdoj të qëndrojë në gjendjen në të cilën është edhe për disa kohë, sepse punimet e restaurimit ... Read More