Tag: kryeministrja

“Duhet të bëj punën time dhe…” Kryeministrja daneze shtyn dasmën për të tretën herë!

26/06/2020

Ndodh edhe kështu… Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, iu desh ta shtynte për të tretën herë tashmë dasmën, për shkak të një takimi të BE-së. ... Read More

Një kryeministre si kjo, propozon katër ditë pune në javë

21/05/2020

Jacinda Ardern, kryeministrja e Zelandës së Re ka propozuar sistemin me katër ditë pune në javë. Këtë ide e ka dhënë me qëllim të rritjes ... Read More

May miraton përfshirjen e Huaweit në ndërtimin e rrjetit 5G në Britani të Madhe

24/04/2019

Kryeministrja britanike, Theresa May, i ka hapur dritën e gjelbër kompanisë kineze të telekomit Huawei, për të ndihmuar në ndërtimin e rrjetit 5G në Britani ... Read More

Bërnabiq: Demarkacioni me Kosovën nuk ka qenë në agjendë, por ishte si një alternativë

23/04/2019

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq tha se përcaktimi i kufirit me Kosovën nuk ka qenë asnjëherë në agjendë, mirëpo ka ekzistuar si njëra ndër alternativat ... Read More

Brnabiq: Jemi të vetëdijshëm për gabimet tona, por bombardimet e NATO-s nuk ishte gabimi ynë

22/03/2019

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka thënë sot se Serbia është e vetëdijshme për gabimet e bëra në të kaluarën, por që bombardimet e NATO-s ... Read More

Brnabiç: SHBA-ja na ka kërkuar që të ndalojmë lobimin për tërheqjen e njohjeve për Kosovën

10/01/2019

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka pranuar se SHBA-ja i kishte kërkuar Serbisë të ndalte lobimin për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës. Megjithatë, ... Read More

Bërnabiq: Beogradi dhe Prishtina, larg kompromisit

04/01/2019

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se nuk sheh asnjë shenjë të arritjes së kompromisit me Kosovën, porse ai duhet të arrihet “nëse Serbia dëshiron ... Read More

Zaharieva vizitë dy ditore në Shkup

16/06/2018

16 June 2018 / 10:58 Zv. kryeministrja dhe ministrja për Punë të Jashtme, Ekaterina Zaharieva vazhdon vizitat në Shkup.Zakharieva, siç njoftojnë nga MPJ të Bullgarisë, ... Read More

SHBA dhe Britani fajësojnë Sirinë dhe Rusinë për tragjedinë humanitare

05/03/2018

5 March 2018 / 11:46 Presidenti amerikan Donald Trump dhe kryeministrja britanike Theresa May ranë sot dakort se Rusia dhe Siria janë përgjegjëse për vuajtjet ... Read More