Tag: gripit

Alarmante: Zbulohen rastet e para të gripit të shpendëve H5N8 tek njerëzit

20/02/2021

Zbulohen rastet e para të gripit të shpendëve H5N8 tek njerëzit. Shtatë raste të infektimit të njerëzve me H5N8 janë raportuar në Organizatën Botërore të ... Read More

Pse rastet e gripit sezonal janë shumë të ulëta këtë vit?

28/01/2021

Në këtë periudhë të vitit, normalisht do të kishte shumë raste të gripit sezonal, mirëpo duket se këtë vit ka ndryshuar gjendja. Teksa bota është ... Read More

Tri mënyra të thjeshta për të shmangur virusin në shëtitjen tuaj të radhës

30/12/2020

Tani me sezonin e gripit afër, është me rëndësishme se kurrë më parë të ruhemi nga coronavirusi. Nga shmangia e mikrobeve në banjat publike, te ... Read More

Çfarë efekti do sjellë Covid-19 në të ardhmen e afërt?

24/12/2020

01:58 | 24 Dhjetor 2020 Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ... Read More

Ju kap shpesh gripi? – Ja çka duhet të perdorni

14/11/2020

Produktet dhe bimët mjekësore që duhet të përdorni kundër gripit. Erëzat dhe bimët mjekësore janë ndër aleatët më të mirë të organizmit në stinën e ... Read More

Kështu mund ta dalloni gripin dimëror nga COVID-19

20/08/2020

Kur të vijë sezoni i gripit, do të jetë më e vështirë se zakonisht të përcaktoni nëse jeni i sëmurë nga gripi ose Covid-19, sepse ... Read More

Ja si të parandaloni përhapjen e gripit në shtëpi

17/02/2020

Simptomat e gripit sezonal përfshijnë ethe, dridhje, rraskapitje, humbje të oreksit, dhimbje të muskujve dhe nyjave, dhimbje në hundë dhe kongjestion të hundës, dhe dhimbje ... Read More

Lehtësoni simptomat e gripit me këto metoda

25/12/2019

Në këtë periudhë jemi shumë të ekspozuar ndaj viruseve të stinës dhe gripit, prandaj duhet të tregohet kujdes I shtuar për ta parandaluar ose për ... Read More

Vaksinimi ndaj gripit, me rëndësi për shtatzënat

17/11/2019

Vaksinimi ndaj gripit është një element thelbësor i kujdesit prenatal.Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik në Shqipëri thonë se gratë shtatzëna janë më të rrezikuara ... Read More

Si të kaloni gripin në kushte shtëpie

07/11/2019

Sezoni i gripit ka filluar dhe është e rëndësishme që të kujdeseni mirë për veten kur të keni grip. Është më mirë të qëndroni në ... Read More

Gripi shkakton probleme në zemër

23/10/2019

Sezoni i gripit ka filluar në Hemisferën Veriore. Edhe pse është shumë herët, janë raportuar tashmë dy vdekje. Njëri ishte një fëmijë, tjetri i rritur ... Read More

Hundë të bllokuara? Kështu i zhbllokoni brenda pak minutash

09/05/2019

Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar. Sipas ‘Prevention’ ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni hundët ... Read More