Tag: dekada

Shkencëtari britanik: Covid do të jetë i pranishëm për dekada me radhë

21/07/2020

Njerëzimi do të jetojë me koronavirusin për dekada të ardhshme, ka paralajmëruar një një nga shkencëtarët kryesorë në Britani. Sir Jeremy Farrar, drejtori i Wellcome ... Read More

Fenomeni “Bleona” feston 35-vjetorin, fotot nga festa

16/05/2020

Më shumë se 3 dekada në skenë dhe ajo s’ka ndërmend të ndalet. Bleona, artistja shqiptare që numëron me dhjetëra hite, e festoi ndryshe këtë ... Read More

Zviceranes ia kthejnë kuletën e vjedhur pas 30 vjetësh

19/09/2019

Policia në qytetin zviceran të Winterthur i ka kthyer një kuletë pronares, tre dekada pasi u vodh. Kuleta u zbulua në një bosht të ventilimit ... Read More

Të mbijetuarit e masakrës së Dubravës, rrëfejnë tmerrin e përjetuar 20 vite më parë (Video)

22/05/2019

Dy dekada pas masakrës së Dubravës, në burgun ku ndodhi ky krim, rrëfejnë ata që shpëtuan.  Pesë ditët e tmerrit, të mbijetuarit i kanë të ... Read More

20 vjet nga vrasja e Fehmi Aganit

06/05/2019

Sot mbushen dy dekada nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit nga forcat kriminele serbe. ... Read More

Nxënësit të pa interesuar për shkollat profesionale

18/04/2019

Alsat 2019-04-18T15:42:03+02:00 Arsimi profesional në vend vazhdon të llogaritet edukim pa të ardhme. Dekada me radhë kjo arsyetohet me faktin se të kualifikuarit me arsim ... Read More

Përjetësisht në memorien shqiptare, Bllaca 99′

07/04/2019

Sa herë vie pranvera, në kujtesën tonë na sjell lule me aromë gjaku. Na ndajnë dy dekada, nga episodet e tmerrit të cilat, nuk mbaruan ... Read More

Më 2061 do ketë 78 burra për 100 gra në Shqipëri

28/02/2019

Shqipëria ndër dekada raportin gjinor të popullsisë e kishte në favor të burrave. Si një vend ku aborti selektiv ishte i lartë, në Shqipëri numri ... Read More

Unazën e kishte blerë 13 dollarë, gruaja mbetet pa fjalë kur shkon te argjendari – nuk e mori gjumi duke menduar se çfarë do të bënte me kaq shumë para (Foto)

06/02/2019

Amerikania e kishte blerë një unazë pak më shumë se tre dekada për vetëm 13 dollarë dhe deri kohët e fundit ishte e bindur se ... Read More

Rrëfimi i këpucëtarit turk i cili ka 17 vjet që ushtron zanatin e tij, në një hapësirë prej vetëm 1 metër katror (Foto)

30/01/2019

Okkes Kotuyebakmaz, shtatëdhjetëvjeçar, një riparues i këpucëve Kahramanmaras të Turqisë, ka pothuajse dy dekada që ushtron zanatin e tij në një sipërfaqe prej një metër ... Read More

E konfirmon shkenca: Cigaret elektronike janë të dëmshme për zemrën dhe trurin

30/01/2019

Rreziqet e pirjes së duhanit janë të njohura me dekada të tëra dhe, në mënyrë që ta largojnë këtë shprehi, shumë njerëz kanë filluar përdorimin ... Read More

Reçaku, fshati që e vizitoi vdekja dhe e harroi drejtësia

14/01/2019

Dy dekada nga dita kur vdekja e vizitoi fshatin e vogël të Reçakut në Shtime, të mbijetuarit e masakrës kujtojnë tmerrin që kanë përjetuar dhe ... Read More