Tag: Civile

Nga shoqëria civile thonë se mbi 70 për qind e rasteve të korrupsionit nuk shkojnë në gjykata (Video)

23/05/2019

Përfaqësues të shoqërisë civile, thonë se mbi 70% të rasteve të korrupsionit, mbyllën në prokurori pa shkuar në gjykatë. Ndërsa për rastin e videos ku ... Read More

Financat e partive politike, shoqëria civile kërkon reagimin e Apostolovës

23/05/2019

Organizatat e shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër Nataliya Apostolova, shefe e zyrës së BE-së dhe EUSR në Kosovë, përmes së cilës shprehin ... Read More

“Democracy Plus”: Korrupsioni në Kosovë mos të ndëshkohet vetëm nga Ambasada Amerikane

18/05/2019

Organizatat e shoqërisë civile, të cilat angazhohen për sundim të ligjit dhe qeverisje të mirë, e mirëpresin reagimin e Ambasadës Amerikane në Kosovë në lidhje ... Read More

Mevlyde Saraçi mohon t’ia ketë dhënë fotografinë Flora Brovinës

17/05/2019

Përfaqësuesja e Grupit të Shoqërisë Civile, Mevlyde Saraçi, e cila u akuzua nga deputetja e PDK-së, Flora Brovina që ia kishte dorëzuar fotografinë për kinse ... Read More

Sa është e vështirë qasja në dokumentet zyrtare?

14/05/2019

Qasja në dokumente zyrtare në Kosovë parashihet me ligj. Por, gazetarët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, të cilët kanë më së shpeshti kërkesa për qasje ... Read More

KCSF: Kuvendi miratoi Ligjin e ri për OJQ-të në përputhje me standardet ndërkombëtare

15/04/2019

Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile, përmes një njoftimi për media ka përshëndeturmiratimin e Ligjit të ri për OJQ-të. Në njoftimin për media thuhet se më ... Read More

Kërkohet bashkëpunim më të madh ndërmjet Qeverisë e Shoqërisë Civile

04/04/2019

Është bërë lansimi i Strategjisë Qeveritare për bashkëpunim me shoqërinë civile 2019-2023, strategji e cila synon që të rris pjesëmarrjen e shoqërisë civile në politikë-bërje. ... Read More

Komandanti i Operacioneve Civile të BE-së e vizitoi Kosovën

03/04/2019

Komandanti i Operacioneve Civile të BE-së, Vincenzo Coppola, qëndroi për vizitë në Kosovën më 2 dhe 3 prill. Ai u takua me presidentin Hashim Thaçi, ... Read More

Krasniqi reagon ndaj deklaratave për punësimet e të afërmve dhe militantëve partiakë në Ekipin Negociator

03/04/2019

Pas kritikave të ardhura nga opozita dhe nga shoqëria civile, se në Ekipin Negociator për krijimin e Platformës Shtetërore të Kosovës për dialogun me Serbinë, ... Read More

Tahiri falënderoi BE-në për mbështetjen e dhënë për Agjendën “Drejtësia 2020”

02/04/2019

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Komandantin e Operacioneve Civile të BE-së, Vincenzo Coppola, i shoqëruar nga shefja e Misionit të ... Read More

Haradinaj takohet me Komandantin e Operacioneve Civile të BE-së, merr mbështetje për agjenden legjislative

02/04/2019

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar me Komandantin e Operacioneve Civile të BE-së, Vincenzo Coppola dhe shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulos, me të cilët ... Read More

20 vjet nga masakra në Pastasellë të Rahovecit

31/03/2019

Sot bëhen 20 vjet nga masakra në Pastasellë të Rahovecit, ku nga forcat e armikut u vranë 106 civilë shqiptarë të këtij fshati. Për të ... Read More