Tag: Bashkimi

Bashkimi shënon fitore ndaj Trepçës

18/12/2020

Bashkimi mund Trepçën. Bashkimi ka shënuar fitore ndaj Trepçës në ‘Minatori’ me rezultat 91:95 (23:28, 23:26, 22:19, 23:22), në kuadër të javës së tetë të ... Read More

BE aprovon ilaçin e kanabisit, tani mund të përshkruhet si ilaç nga mjekët

25/09/2019

Bashkimi Evropian ka aprovuar për herë të parë përdorimin e një produkti medicinal të kanabisit që synon pacientët me dy forma të rralla, por të ... Read More

Sa lule duhet të vizitojnë bletët për të prodhuar një kg mjaltë?

08/06/2019

Një bletë e vetme mund të prodhojë pak mjaltë, por është bashkimi që bën fuqinë në këtë rast.Gjatë dimrit një lule “vizitohet” nga 10 mijë ... Read More

Zgjedhje e Parlamentit Evropian: Evropa e së nesërmes sipas Solanes

26/05/2019

Çdo 5 vjet, Bashkimi Evropian angazhohet në një ushtrim vetëdijësimi. Zgjedhjet e Parlamentit Europian, na lejojnë ta shohim veten në pasqyrë, dhe të analizojmë kalimin ... Read More

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

18/05/2019

Bashkimi Evropian miratoi një mjet të ri ligjor për të ndëshkuar ata që gjenden përgjegjës për sulme kibernetike në vendet anëtare të bllokut, si dhe ... Read More

Përmbyllët mbështetja e BE-së për fuqizimin e sistemit të drejtësisë në Kosovë

16/05/2019

Zyra e Bashkimi Evropian dhe Përfaqësuesit Special të BE-së organizon ngjarjen përmbyllëse të projektit të binjakëzimit të BE-së “Fuqizimi i formulimit të politikave dhe hartimit ... Read More

Samiti në Tiranë, presidenti i Polonisë: BE duhet t’i mbajë dyert e hapura për anëtarësim

09/05/2019

  Pas përfundimit të Samitit të Brdo Brijonit, presidenti i Polonisë Andrzej Duda. tha sot se Bashkimi Evropian duhet t’i mbajë dyert e hapura për ... Read More

Pse Kosova feston Ditën e Evropës? (Video)

09/05/2019

Dita e Evropës është ditë ceremoniale, që shënohet më 9 maj të çdo viti, nga Bashkimi Evropian (BE), në njohje të paqes, prosperitetit dhe unitetit ... Read More

Qindra qytetarë festojnë 1 majin në parkun e Gërmis (Video)

01/05/2019

Në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve,  në Kosovë kjo festë zyrtare po shënohet ndryshe. Përderisa, Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) sot me një ... Read More

Hahn: Ka ardhur koha që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e Bashkimit Evropian

01/05/2019

  Bashkimi Evropian sot feston 15 vjetorin e zgjerimit të tij. Me këtë rast, komisionari evropian, Johannes Hahn ka thënë se ka ardhur koha që ... Read More

ESI: BE të refuzojë idetë për ndryshimin e kufijve

29/04/2019

Bashkimi Evropian do të mbyllë urgjentisht kutinë e Pandorës për bisedime të mëtejshme për ndryshimin e kufijve në Ballkan, sipas Iniciativës Evropiane të Stabilitetit (ESI), ... Read More

Shkupi dhe Athina e përforcojnë bashkëpunimin në forenzikë dhe mjekësinë ligjore

17/04/2019

S A 2019-04-17T07:50:21+02:00 Prezantimi i projektit të financuar nga Bashkimi Evropian mes Laboratorit për forenzikë dhe toksikologji nga Athina dhe Institutit për mjekësi gjyqësore, kriminalistikë ... Read More