Votova për një djalë që duhet Donald

Votova për një djalë që duhet Donald

Presidenti Trump votoi sot herët në mëngjes në një librari në West Palm Beach në Florina, afër resortiti Mar-a-Lago.

“Votova për një djalë që quhet Donald”, u tha më pas ai reporterëve. Florida ka një peshë kyçe në këto zgjedhje dhe Presidenti ishte gjithë fundjavën duke bërë fushatë atje.

Ai e ndryshoi rezidencën dhe qendrën e votimit, nga New York, në Florida, një vit më parë.

Donald Trump është kështu mes 57 milionë amerikanëve që kanë votuar më herët, për të shmangur kështu radhët gjatë 3 nëntorit, si masa për të mos qendruar në radhë gjatë pandemisë.

Ndërkohë, Biden ka pasur mitingje në Pensilvani, një tjetër shtet kyç për zgjedhjet. Edhe 10 ditë kanë ngelur nga mbajtja e zgjedhjeve në shtetin më të fuqishëm të botës, për zyrën më të rëndësishme në planet, që është Shtëpia e Bardhë.

*****

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane të 3 nëntorit.

Mediat amerikane raportojnë se Trump ka votuar herët në mëngjes në Florida, por nuk u pa i shoqëruar nga gruaja e tij, Melanie Trump..

Këto padyshim do të jenë zgjedhjet e fundit të Trump pasi në rast humbje largohet nga posti, kurse në rast fitoreje nuk kandidon më për një mandat të tretë si President i SHBA.

Në 2016 ai fitoi ndaj Hillary Clinton kurse kësaj radhe përballë do ketë një figurë të njohur të politikës amerikane, ish-zv/presidentin Joe Biden.

Gjithsesi ai votimin e sotëm personalisht e ka konsideruar me tre fjalë ”Një nder i madh”.