ZBULOHET: Ja sa milionë i kushtuan Milanit 12 nënshkrimet e vitit 2020/21

ZBULOHET: Ja sa milionë i kushtuan Milanit 12 nënshkrimet e vitit 2020/21

Shuma që AC Milan shpenzoi për operacionet e tyre të ardhshme për sezonin 2020-21 është zbuluar në llogaritë financiare të klubit.

MilanNeës ka marrë akses në llogaritë dhe kostot e lojtarëve që mbërritën te kuqezinjtë gjatë dritareve të mëparshme të transferimit, duke filluar nga Fikayo Tomori, kostoja e të cilit në bilanc është një hua me interes 600 mijë euro plus një blerje të përhershme prej 28.8 milion euro, 300 mijë euro komisione për agjentët, përcjell ORAinfo.

Mike Maignan kushtoi 14.3 milionë euro me 1.5 milionë euro komisione për agjentët, ndërsa blerja e përhershme e Ante Rebic i ktheu Milanit 6.7 milionë euro (nga të cilat 50% shkuan te Fiorentina), me 1.3 milionë euro komisione agjentësh. Alexis Saelemaekers mbërriti për 5.2 milionë euro pa komision.

Anësori norvegjez Jens Petter Hauge kushtoi 4.8 milionë euro me 480 mijë euro komisione ndërsa Simon Kjaer kushtoi 3.7 milionë euro me zero komisione agjentësh dhe Ciprian Tatarusanu kushtoi 1 milionë euro plus 300 mijë euro komisione.

Pierre Kalulu kushtoi 1 milion euro plus 570 mijë euro komisione ndërsa ardhja e Mario Mandzukic në një transfertë falas përfshinte 400 mijë euro të shpenzuara për shkak të komisioneve.

Brahim Diaz kushtoi 200 mijë euro për huazimin e paguar, Sandro Tonali kushtoi 10 milionë euro për huazimin e paguar, Diogo Dalot kushtoi 500 mijë euro për huazimin e rëndë dhe Souhalio Meite kushtoi po aq. /ORAinfo/

TAGS