Tuchel i impresionuar nga ky lojtar i Chelseat

Tuchel i impresionuar nga ky lojtar i Chelseat

Tuchel i impresionuar me rikthimin e Pulisicit në skuadër.

Ylli i Amerikës tani ka dy gola në Premier Ligë nga vetëm tre paraqitje, pasi mbylli golin kundër Leicesterit.

Thomas Tuchel ishte i kënaqur kur pa Christian Pulisic të luante një rol kyç për Chelsean në fitoren 3-0 të së shtunës kundër Leicesterit.

23-vjeçari erdhi nga pankina për të bërë vetëm paraqitjen e tij të tretë në Premier Ligë këtë sezon, pasi ishte mbajtur jashtë fushës për tre muaj për shkak të COVID-19 dhe një dëmtim në kyçin e këmbës.

Reprezentuesi i Shteteve të Bashkuara arriti të përmbyllte rezultatin për “Blutë” pasi mori një pasim nga Hakim Ziyech në kuadrat dhe u fut brenda.

Mënyra e golit të Pulisic i bëri përshtypje menaxherit të tij të Chelsea, i cili beson se ai shton një kërcënim të rrallë për ekipin e tij.

Tuchel u tha gazetarëve: “Kjo është një nga cilësitë e tij kryesore për të arritur në kuti dhe jo vetëm në kutinë, por edhe në kutinë e gjashtë jardit.

“Ai jep diçka me sprinte të përsëritura, intensitet brenda dhe jashtë topit, por ai është në fund të sulmeve.

“Ai është i uritur për të shënuar, ai arrin në kuadrat dhe këtu kemi nevojë që lojtarët të jenë të rrezikshëm dhe të shënojnë.

“Jam shumë i lumtur që pas një kohe të gjatë kur ai ishte jashtë për shkak të Covid dhe lëndimit u rikthye dhe vendimtar menjëherë dhe jam shumë i lumtur për Hakimin, i cili gjithashtu e meritonte të startonte, që u përfshi sërish në një asistim.”

Mbrojtësit e krahut Ben Chilwell dhe Reece James ishin gjithashtu të rëndësishëm në fitoren në King Power Stadium me të dy lojtarët që morën asistime për dy golat e parë.

James tani ka katër gola dhe katër asistime në emrin e tij në Premier Ligë këtë sezon, ndërsa Chilwell ka goditur tre herë dhe ka ngritur një.

“Ne e kuptojmë gjithnjë e më mirë – i gjithë skuadra dhe unë përfshirë këtu – se ku mund të rrezikojmë, ku mund të ndryshojmë pozicionet tona, të përshtatim pozicionet tona”, tha Tuchel kur u pyet për mbrojtësit e krahut.

“Ne nuk jemi plotësisht të sigurt ose nuk bëjmë gjëra të çmendura, por kemi një momentum të egër dhe liri në lëvizjet tona sulmuese.

Mbrojtësit e krahut mund t’i përshtatin pozicionet e tyre në gjysmë pozicione për të mbështetur sulmuesit tanë. Është çështje përsëritjeje, mirëkuptimi nga njëri-tjetri dhe, për momentin, ata bëjnë mirë pavarësisht se kush luan.

“Cesar Azpilicueta pati ndeshje fantastike në këtë pozicion dhe Marcos Alonso gjithashtu. Kështu që sot ishin Reece dhe Chilly dhe ne duam të jemi të rrezikshëm në hapësira të caktuara dhe të përshpejtojmë lojën në hapësira të caktuara, kështu që ata lejohen ta bëjnë këtë”, ka përfunduar tekniku gjerman.