Trajneri i ri i Chelseas, Tuchel flet për transferimin e e ri të Milanit, Tomorin

Trajneri i ri i Chelseas, Tuchel flet për transferimin e e ri të Milanit, Tomorin

Në fund të afatit të janarit, Milani arriti të sigurojë Fikayo Tomori në një hua gjashtë mujore nga Chelsea.

Pavarësisht nga pak kohë në klub, qendërmbrojtësi tashmë ka impresionuar shumë.

23-vjeçari ka bërë tre paraqitje në kampionat, dy nga fillimi, dhe është treguar i suksesshëm kur i është dhënë mundësia.

Rossonerët do të kenë mundësinë të nënshkruajnë Tomori përgjithmonë në fund të sezonit, me një klauzolë blerje prej 30 milionë euro të përfshirë në marrëveshje.

Paolo Maldini dhe Ricky Massara u përpoqën të ulnin tarifën, por përfundimisht u dorëzuan për të siguruar lojtarin.

Përtej këtij sezoni, megjithatë, ata mund të përpiqen ta mbajnë atë nëse nuk e ushtrojnë klauzolën pasi Chelsea e di potencialin e lojtarit.

Gjatë konferencës së tij për shtyp dje, siç citohet nga Sky Sports, menaxheri Thomas Tuchel foli për Tumorin.

“Të jem shumë i sinqertë, nuk kalova shumë minuta duke menduar për Tomorin – jo sepse nuk e dua dhe nuk e shoh potencialin e tij, por thjesht nuk kishte kohë”.

“Traditionshtë traditë në Chelsea që shumë lojtarë janë të huazuar dhe marrin minuta diku tjetër kur nuk mund të bëjnë minuta të rregullta këtu. Kjo është e mirë sepse gjithmonë synohet të ketë lojtarë që mund ta bëjnë atë në rrethana të ndryshme, të cilët mund të tregojnë cilësitë e tyre në kultura dhe klube të ndryshme.

“Ne do ta kemi këtë bisedë në javët dhe muajt e ardhshëm për të gjithë djemtë që janë në huazim. Por sigurisht, unë kam një përshtypje të përgjithshme për Tomorin, që është se ai ka potencial të lartë, të lartë, por tani nuk jam në detaje. Do të vijë koha për këtë, “deklaroi ai.

TAGS